Średnie miasto…

Wymarło.

Dwa lata temu w lutym i w marcu doniesienia z Włoch wbijały w fotel z przerażenia. Dziś kolejne śmierci prawie 700 osób na mało kim robi wrażenie. W Polsce. A najmniej na rządzących.

Przyzwyczailiśmy się? Chyba tak. A przynajmniej 45% społeczeństwa ma to głęboko w odwłoku.

Wczoraj nasze piękne polskie miasto, jakim jest Wrocław, wysunęło się na pierwsze miejsce na świecie w kategorii zanieczyszczenia powietrza. Na całym globie, to tam ludziom oddychało się najtrudniej.

Ale! Jest i też dobra wiadomość dla pacjentek z rakiem jajnika, a nie posiadających mutacji. W styczniu weszła refundacja leku niraparib. Do tej pory mogły brać go tylko w programie badań klinicznych, więc zamiast leku mogły trafić na placebo. Tak się przydarzyło jednej z pacjentek na moim oddziale. Lek nie zdziałał, ale ona się nie poddała, a mając znajomego w Kanadzie w odpowiednim instytucie, lek został zbadany i udowodniła, że podano jej placebo, więc MZ przyznało jej możliwość kolejnego leczenia.

A ja spokojnie rozpoczęłam szósty rok z olaparibem. Wyniki się ustabilizowały na byle jakim poziomie, ale w tej sytuacji to tylko może cieszyć. I cieszy 🙂

39 myśli na temat “Średnie miasto…

   1. Jak przyjdzie do Polski omicron, to ludzi poruszy inny aspekt.
    Fakt, że autobus nie jeździ, bo połowa kierowców jest na L4 / kwarantannie. Fakt, że sklep na osiedlu jest otwarty do 15:00, bo tylko jedna ekspedientka jest zdolna do pracy. Fakt, że przychodnia nie działa, bo lekarze… Zgony mogą nie dotknąć bezpośrednio, ale to, że jest problem z kupieniem chleba, dotknie. Szczególnie przy tak niskim wyszczepieniu.

    Polubienie

     1. Mamy słaby rząd, który uprawia politykę na zdrowiu obywateli. Skalkulowali, że ich wyborcy nie zaakceptują obostrzeń ,a tym bardziej obowiązku szczepień, w Sejmie trzyma ich kilku posłów z przystawki w szachu. Ot, i cała tajemnica.

      Polubienie

    1. To całkiem realny scenariusz. Już nie wspomnę, że lekarze rodzinni, na których minister tak ochoczo zrzucił opiekę, w 5 fali, będą jeszcze bardziej niedostępni. My to nawet po szkodzie nie wyciągamy wniosków. Może jak mocno pierd… to wtedy.

     Polubienie

     1. Gdyby nie pierd*** z przytupem, to byłby cud gospodarczy na skalę światową. 😀
      Jednocześnie Polski Wał, chore podwyżki dla firm za energię, inflacja bliska 10% i konieczność płacenia za L4 znacznej części pracowników – bo albo sami chorzy / w kwarantannie, albo opieka nad dziećmi. O podwyżce lokalnych podatków i opłat nie wspomnę. Która gospodarka taką kumulację wytrzyma?

      Polubienie

       1. Nauczyłaś się nowych słów, czy tylko nowych połączeń tychże? 😀
        Faktem jest, że w ciągu 2021 r. giełdowe ceny gazu wzrosły x 4. Tylko taki szczegół, że cena gazu jako takiego nie stanowi 100% faktury… Więc faktura x 2, nawet x 2,5 byłaby – powiedzmy – uzasadniona…

        Polubienie

        1. Nie wiem o jakie słowa chodzi😎
         To za prąd. Na dodatek nie zużyty, bo nie było nikogo, żeby odczytać licznik. Ot, tak sobie pierdykneli na fakturze stan licznika. Zwiększając nam rachunek o 400% niż w analogowym okresie. Tak, wiem z jakich składowych składa się faktura. Wyobraź sobie, że trzy inne firmowe faktury za obiekty mamy od dwóch firm( koszty przesyłu od jednej, za zużycie prądu od drugiej), tylko ten magazyn kompleksowo od jednej. I pisząc tamten komentarz nie chodziło mi o ile wzrosła cena kWh. 🙃

         Polubienie

        2. Wiesz, u mnie wskaźnikiem ceny prądu jest cena gazu. Po pierwsze, sporo elektrowni gazowych w kraju. A po drugie, nie ma oddzielnie spółek prądowych i gazowych, są spółki energetyczne i one dostarczają jedno i drugie. Możesz powiedzmy nie chcieć gazu, sam prąd, ale to nie zmienia sytuacji, na fakturze masz zużycie w kWh tak czy owak, za zużyty gaz też, jakimś ekwiwalentem liczą.
         Tutaj w ogóle jest inny system, bo rozliczenie wg notowań godzinowych, nie istnieje coś takiego jak prognoza. Czytaj, wszyscy modlą się do wykresu cen spotowych na bieżący i następny dzień, analizując, o której mogą włączyć pralkę i nie zbankrutować. 😛 Natomiast istnieje opłata stała od zakontraktowanej wielkości licznika, czyli przeciętnego poboru mocy. Wyjdziesz powyżej, to za nadwyżkę płacisz jak za zboże. O ile instalacja wytrzyma twoje ekscesy. 😛

         Polubienie

        3. Ja mam gaz z butli, niestety. I szczerze mówiąc, nie wiem ile taka butla dziś kosztuje. O ile poszła cena w górę.
         W firmie wszędzie są różne taryfy i na szczęście na 3 obiekty jeszcze mamy umowę na stałą cenę prądu. Na jednym jest fotowoltalika – na ten temat to powinnam napisać post ;p A w domu mam dwie taryfy i jest to upierdliwe, ale w zeszłym roku zużycie prądu na tej tańszej było ponad 40% całego, więc wciąż mi się opłaca przestrzegać godzin.

         Polubienie

        4. Poza miastem tutaj też mnóstwo ludzi ma gaz z butli – prawie wszędzie jest trudny, skalisty i spadzisty teren, więc często nie kładą sieci. Żadnych, nawet kable NN lecą napowietrznie (a bywa, że wcale i musisz mieć solary i własną studnię…)
         A solary na dachu straciłam w momencie przeprowadzki, czyli dokładnie wtedy, kiedy ceny prądu zaczęły szaleć. Pod tym względem to był bardzo kiepski moment na zmianę…

         Polubienie

 1. To sie w glowie nie miesci,dzisiaj ponad 700 zgonow.Taka statystyke znalazlam : Estonia – wyszczepialnosc 84 %,liczba zgonow:4 na milion populacji,Finlandia – wyszczepialność 83%,liczba zgonow :7 na milion populacji,W Polsce wyszczepialnosc 62 % ,liczba zgonow to 49 na milion populacji..Niektorzy nie widza korelacji..Najwazniejsze,ze jestesmy w swiatowej czolowcw,zaraz za Peru i Brazylia;((
  No,coz..my normalni jestesmy skazani na egzystencje w tym durnym spoleczenstwie ..jaki suweren taki rzad.
  Roksanko,dobrze,ze Twoje wyniki w jakiejs przyzwoitej normie,bardzo ciekawa historia pacjentki,o ktorej piszesz,Trzymaj sie,wszystkiego dobrego!

  Polubienie

  1. Nie widzą, ale już to, że również zakażają się zaszczepieni, a nawet umierają, to wykrzykują, nie zadając sobie trudu, dlaczego tak się dzieje.
   W Szczecinie w Filharmonii są sprawdzane paszporty covidowe, co nie spodobało się Konfederacji…
   Pacjentka to nauczycielka, więc logiczne było, że podejdzie do sprawy naukowo😉Pomógł jej były uczeń poprzez kontakt w socjal mediach.
   Serdeczności i niech się ręka szybko zrehabilituje❣️

   Polubienie

 2. Sagula chciałabym i ja doczekać rozliczeń z tej skandalicznej polityki zdrowotnej ; rozliczenia za te niepotrzebne zgony . Niestety, ludziom to życia ani zdrowia już nie przywróci .
  Uważam , że postępowanie naszego nierządu w czasie pandemii powinno być w przyszłości dokładnie rozliczone . To skandal ( za słabe słowo) , że w imię partyjnych rozgrywek , korzyści i utrzymania „słupków” musi umierać tyle ludzi . Słaby rząd , głupie wypowiedzi „czołowych” polityków , brak zdecydowania w egzekwowaniu zaleceń i obostrzeń , no i porażka w szczepieniach , spowodowały tą tragiczną sytuację .
  Trudno to pojąć , trudno zrozumieć , że jednak mniejszość , tak rządzi większością . Nie mam na to słów ( nawet te najgorsze ) nie oddają tego co czuję . BRak obowiązku szczepień dla wybranych grup , powinien był wejść w życie już dawno , latem najlepiej . Ale nawet jeszcze teraz od stycznia /grudnia choć część ludzi , by uratowało.
  Nie wiem czy słyszałyście , bo ja dopiero wczoraj , że był projekt obowiązkowego szczepienia parlamentarzystów i cały pis był przeciw . Redaktor radia TokFM wtrącił , że bardzo jest ciekaw ilu z nich jest rzeczywiście zaszczepionych ….
  Pracownicy ochrony zdrowia niestety również nie wszędzie świecą przykładem . Wiem z pierwszej ręki , w średniej wielkości mieście personel średni nie osiąga nawet średniej krajowej – to wstyd ! Gdzie jak gdzie ale w tych miejscach wyszczepialność powinna być bliska 100% .
  Rozpisałam się , sorry Roksanno ; po prostu jak widzę ,co oni robią , jak dalece mają ludzi i ich życie i zdrowie w ,,,
  to szlag mnie trafia i mogłabym tak do rana pisać .
  Sciskam , nieustannie życząc Tobie i wszystkim Czytaczkom zdrowia 😉

  Polubienie

  1. Podzielam Twoje wkurzenie i podpisuję się pod każdym słowem! Niemal każdego dnia ta władza przyprawia o wkurw… Wczoraj przegłosowali Lex Czarnek- no nic, tylko współczuć uczniom, nauczycielom, dyrektorom szkół… Będą wychowywać dzieci na swoją modłę.
   Pewnie wiesz, że nasi naukowcy wskazali gen odpowiadający za ciężki przebieg covid. Ma go ok. 14% i to jest o kilka procent więcej niż inni Europejczycy, więc minister już się podparł tym i usprawiedliwił te ilość zgonów.
   Ach te geny 😉
   Miłego dnia 🙂

   Polubienie

   1. Słyszałam w TokFM , że odkryli i pomyślałam , że jak z nieba im ta wiadomość spadła …. nie wiedziałam , że wykorzystali …
    Nie oglądałam wczoraj kompletnie nic w tv , nie miałam siły . To przekracza już moje granice wytrzymałości . Czarnek ….dramat ….kolejny 😦

    MIłego :*

    Polubienie

     1. jasne , że to tylko chwilowa ulga , wszystko dotrze w końcu , z lekkim opóźnieniem najwyżej ; ale czasem jest taka sytuacja , że opóźnienie to już dobrodziejstwo , bo za dużo na raz spada w jednej chwili .
      Zmęczona się czuję ostatnio :/

      Polubienie

      1. Niewiedza często bywa milsza niż wiedza. I zuo lepiej sobie dawkować, bo może przytłoczyć tak, że powstanie z uśmiechem długo nie jest możliwe.
       Witaj w klubie. I fizycznie i psychicznie. Ale to fizyczne dołuje mnie bardziej… Ale! To minie, bo musi. Niech tylko słońce wyjdzie…Tego się trzymajmy.
       Przytulam💞

       Polubienie

       1. Oj , niech wyjdzie 🙂
        Dzisiaj oglądam właśnie „Dzień po dniu” i nawet wiadomości sportowe ( Novak Djoković i AustralianOpen ) budzą niesmak . O naszej polityce nie pomnę , brakuje mi słownictwa :p
        Odtulam :*

        Polubienie

        1. Bardzo mi się podoba stanowisko rządu australijskiego, i mam nadzieję, że nie ulegną,
         Kolorowych snów, choć pewnie jeszcze nie zamierzasz spać; ja właśnie postanowiłam przerwać oglądanie serialu i oddać się w objęcia Morfeusza 😉

         Polubienie

 3. Czyli, gdyby nie znajomy nie miałaby szansy na dalsze leczenie?
  Mam nadzieję, że pis zapłaci za to , co zrobili ;(
  Covid nam spowszedniał. Nawet jak ludzie wchodzą do laboratorium nie mają maseczek;( A ostatnio babka robiła przeciwciała córce, bo młoda zachorowała przed świętami i lekarka zapytała, czy chce zrobić test(!!!) żeby nie mieli izolacji na święta! Nie zrobili, teraz sprawdzają, czy to było covid .szlag!

  Polubienie

  1. Nie tym lekiem, który ma za zadanie podtrzymać jak najdłuższą remisję.
   Znam i ja takich, którzy się nie testowali, bo nie chcieli izolacji i kwarantanny. Na szczęście tak ich przeczołgał covid, że nigdzie nie bywali, chyba… ech. Oczywiście niezaszczepieni.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s