Grobowe przemyślenia…

Kap, kap, kap…woreczek z krwią. Jestem  w miejscu, z którego nie wszyscy wychodzą o własnych nogach…Przed chwilą na naszą salę przywieziono pacjentkę w ciężkim stanie.

No to nie dziwujcie się, że grobowy temat…

 

Teoretycznie powinno być mi obojętnie. Powinnam też wiedzieć, czego chcę i czego nie chcę. Ale praktycznie trochę się miotam, biję z myślami i dyskutuję z tymi, z którymi mogę. OM się nie nadaje, bo ucina w zarodku. Czasem jak sprowadzę już temat do absurdu, to coś w żartach odpowie.

Nie wiem czy uda mi się słowami nakreślić, o co mi chodzi, może zagmatwam to jeszcze bardziej, komuś się narażę, kogoś być może urażę, ktoś zweryfikuje o mnie zdanie- ale  wiele razy tu dałam wyraz, że moja wiara jest specyficzna, a właściwie religijność, której w praktyce, jakby to powiedzieć, niewiele jest. Nie mam takiej potrzeby, choć czasem „pogadam” sobie z Panem Bogiem przed snem albo w lesie. I właśnie przyszło mi do głowy, że „zdrowaśki” , „ojcze nasz” to częściej odmawiam podczas…badania TK czy PET-u  niż w jakimkolwiek „domu bożym”. Nie, żeby jak „trwoga to do Boga”, ale jest mi tam tak zimno, niewygodnie (lewa ręka „mdleje”), że tylko mogę się skupić na tych dwóch modlitwach. No i nie ukrywam, że w ciągu ostatnich trzech lat, częściej leżę w tych maszynach, niż klęczę w cerkwi.

No dobra, ale do brzegu…

Osobiście chcę być skremowana, niestety mojej chęci nie podziela OM. Z dzieciakami jeszcze na ten temat nie rozmawiałam, a rodziców zdanie od lat niezmienne- tradycyjny pochówek. Czasem się złoszczę na OM i śmieję do LP, że jak nie dopilnuje mojego spalenia, to pośmiertnie  wypiszę ją z grona moich przyjaciół! A z drugiej strony łapię się na myśli, że dlaczego mam utrudniać bliskim, niech robią, co chcą. Po czym kolejna myśl: nie chcę mieć grobu! Niestety, w Polsce minister zdrowia zabronił rozsypywania prochów, czym mi kolejny raz podpadł na maksa. Wypłynęliby na środek jeziora ( u nas jezior pod dostatkiem, przy jednym  z nich, starsze dziecka mają działkę ;)) i wysypali, i byłby spokój. Nie wątpię, że w pamięci moich bliskich będę niezależnie od tego, co się  z moim ciałem stanie po śmierci. Jest jeszcze jedna opcja, o której przeczytałam, że mogę po śmierci stać się… dźwiękiem. Aż się uśmiechnęłam do takiej możliwości :). Taa…może kiedyś w przyszłości…do której jeszcze trzeba dożyć. Albo  wcześniej wyprowadzić się z tego kraju.

Grobu nie chcę mieć z kilku powodów, a jednym z nich jest miejsce a właściwie moje niezdecydowanie co do niego. Na szczęście nie wchodzi w rachubę pochówek na naszym wiejskim cmentarzu. Ja tam po prostu nie pasuję! I niech sobie ktoś myśli co chce, ale jeśli za życia przez prawie 30 lat nie zżyłam się z tą społecznością, to po śmierci tym bardziej nie ma szans na integrację ;).  Żadne odwiedziny, wspólne śpiewy i picie wódki. Zresztą zawsze chciałam wrócić do DM. Ale! Nie w trumnie ;p Bo na pięknym cmentarzu mojego miasta nikogo z rodziny nie ma.  A nie, od niedawna jest tam pochowany  brat taty, wbrew swojej woli, bo życzył sobie być pochowanym  w niewielkim miasteczku oddalonym od DM ok. 70km, na cmentarzu obok swoich rodziców, braci, babci, tam gdzie cała rodzina od strony taty zjeżdża się, aby pomodlić się przy ich grobach. Córka zdecydowała inaczej…Widocznie uznała…zresztą nie będę spekulować.

Chyba nie dopłynę do tego brzegu…No i cmentarz w DM nie kusi mnie, więc pozostaje ten w Miasteczku, gdzie są groby rodziny OM. I pewnie tak się stanie, a  mnie małomiasteczkowość bardziej irytuje niż wieś;p.  Wiem, głupoty piszę, bo powinno być mi obojętnie. To nie będzie mój problem. No właśnie, nie mój, tylko bliskich. Obserwuję dziecka i OM, i nie widzę w nich potrzeby zapalenia tego symbolicznego znicza. Owszem, raz w roku, przeważnie przed albo po „Wszystkich Świętych” idą na cmentarz. Rozumiem ludzi, którzy potrzebują mieć grób, miejsce spotkań z tymi, którzy odeszli. Kiedyś (może jeszcze nawet dziś)  uważałam, że groby, święto jest przede wszystkim dla  żywych. W tym refleksyjnym czasie wszyscy się jednoczą, a przy grobach, na cmentarzach odbywa się wiele rodzinnych spotkań, również towarzyskich. Wybrzmiewają wspomnienia, to bardzo uduchowiony czas.

Nie chcę mieć pomnika, którego trzeba czyścić z liści, dbać i takie tam. Wystarczyłby jakiś głaz, niedoskonały jak ja.

Do Mam powiedziałam, że nie powinna już się wybierać w podróż w czasie Wszystkich Świętych na groby i powiedziała mi, że to ostatni raz. Będzie jeździć wiosną i latem, z którymś z wnuków. Teraz też najpierw Misiek miał jechać, a potem  Tuśka się zaoferowała, że zawiezie, ale już mieli inaczej  ustalone, bo…tata po aferze w rodzinie nie chciał spotkać się z siostrą przy grobach w tym dniu,  a że dawno nie był na grobach swoich teściów i szwagra, to zadecydował, że jadą z mamą sami. Trasa nieuciążliwa, bo do samego miasteczka prowadzi najpierw S3, a potem autostrada, tylko miejsce noclegu w pensjonacie oddalone ok. 11km, i trzeba dotrzeć drogą lokalną. Ale ile to Mam stresu kosztowało, to tylko ja wiem i moje dziecka, oraz  PT, bo ona na samą wieść, że jadą sami, od razu powiedziała, że nie będzie nawet o tym myśleć, bo się zestresuje. W tym świątecznym dniu jest komu zapalić znicz i położyć kwiaty (mama i tak zamawia świeże bukiety i wiązanki ku utrapieniu co niektórych u lokalnej kwiaciarki czy jedzie, czy nie) na grobach. Zresztą młodszy brat mamy, który też ma na tym cmentarzu teściów, powiedział, że on będzie jeździł na 1 listopada, dopóki będzie mógł.  Wciąż mieszka tam bratowa Mam i moi trzej kuzyni ze swoimi licznymi dziećmi.

O groby moich dziadków z jednej i drugiej strony nie muszę się martwić. Mam liczną rodzinę w postaci dzieci licznego kuzynostwa.  Gorzej będą miały moje dziecka. Z mojej strony nie mają nikogo, a z OM tylko dwie kuzynki, która jedna jest za granicą. Kiedyś przecież poboczna rodzina się wykruszy, bo na każdego przyjdzie czas.

Szanuję i rozumiem  potrzebę odwiedzania grobów w tym konkretnym dniu. Dostrzegam też, jak mocno się to święto skomercjalizowało, ale nie generalizuję, bo większość idzie tam z potrzeby serca- tak chcę o tym myśleć- a nie z obowiązku. Inni wybierają dni przed lub po, ale też w tym nostalgicznym czasie odwiedzają cmentarze, przechadzając się ścieżkami cmentarnymi, zatrzymują się przy grobach bliskich i tych, których znali, kochali, lubili, szanowali…Z  upływem lat, coraz więcej takich przystanków. Dobrze jak na jednym cmentarzu, w jednej miejscowości. Gorzej, jak groby rozsiane po całym kraju…I tak bym chciała swoim bliskim, tym najbliższym, tego oszczędzić, pewnie to z mojej strony trochę egoistyczne, ale jak nie mogę żyć wiecznie, to mogłyby moje prochy spoczywać gdzieś na dnie akwenu wodnego albo…w płycie winylowej..

Brat Teściowej jadąc na groby w ŚM spowodował wypadek. Na szczęście im nic się nie stało, ale pasażerka drugiego auta nie miała tyle szczęścia. Wprawdzie życiu nic nie zagraża, ale roztrzaskane biodro nie brzmi dobrze. OM pojechał po wujostwo (samochód z holowała Policja, zabrał ich prosto na cmentarz w Miasteczku, a potem przywiózł do swojej mamy, gdzie dojechała Rodzinna, a Ciocia czekała z rodzinnym obiadem.  Nie wygrzebałam się z pościeli, OM jak zobaczył termometr, powiedział, że obiad mi przyniesie, co uczynił.

Strach o żyjących bliskich, czy szczęśliwie dotrą i wrócą jest  nierozerwalną częścią tego święta. Chyba w tym okresie jest największe natężenie ruchu, i ta często niesprzyjająca pogoda…Moi rodzice szczęśliwie wrócili do DM.

No i nie wiem, czy się wyraziłam jasno, czy nie. Ale krew mi się tu miesza, ciut mi niedobrze, i ogólnie do doopy, bo wprawdzie OM mnie przywiózł, ale prosto z DM pognał do sanatorium- cwaniaczek- więc wrócę o ile  wrócę– pełna energii… do pustego domu ;ppp

Kończę te grobowe wynurzenia, bo mi ciśnienie spada…

 

24 myśli na temat “Grobowe przemyślenia…

 1. Bardzo dobrze Cię rozumiem, i w sprawie specyficznej religijności i w sprawie pochówku. Czytałam jednakowoż, że opcja rozsypania prochów ma być dostępna z niewielkimi ograniczeniami. Więc jest dla nas szansa:)

  Polubienie

  1. Dobrze być rozumianą 🙂
   Mnie wpadł w oczy artykuł, że ministerstwo nie chce się zgodzić, a występował w tej sprawie Sanepid, bo coraz więcej osób się zgłasza .
   Oby, zmienili zdanie, miałabym argument ;))

   Polubienie

 2. Czytam Twój wpis, czytam i ze zdumienia wyjść nie mogę. Toż to dokładnie moje przemyślenia! Dziś pod jednym z „grobowych” tematów na wp umieściłam komentarz. Jest pod nim chyba z 80 odpowiedzi i ponad 1400 lajków.Większośc tych osób myśli tak, jak Ty i ja.

  Trzymaj się dzielnie, Kochana! Przesyłam buziaczki i bawarskie słoneczko! Jak tu dziś pięknie było!!! Może uda mi się trochę tych promyczków przywieźć w sobotę do DM!

  Polubienie

  1. :))
   Dobrze wiedzieć, że ktoś również tak ma 🙂

   Dziś w DM na pięć sekund przedarło się słońce a potem zaczęło mżyć i lekko padać, a zapowiedzi były zgoła inne. Może jutro będzie ładniej akurat na moje wyjście i Twój przyjazd 🙂
   Szerokiej, spokojnej i słonecznej drogi!:)

   Polubienie

 3. mądra kobieta jesteś

  ja taka niby moherowa, ale po prostu staram śie rozmaiwać z moim Bogiem zawsze i wszędzie
  ostatnio zetnęłam się z moherami, modlącymi się bez przerwy, na różancu i takie tam, ale zionącymi nienawiścią i strasznym strachem do innych ludzi

  tego nie ogarniam

  dużo by mówić….

  Bóg w ktorego szczerze wierzę chce mżebyśmy kochali się nawzajem…

  a co do ciała po śmierci to bliska jest mi postawa – a wy żywi martwcie się:)))

  nich kapie i daje siłe!!

  Polubienie

  1. Miło, że tak myślisz 😉

   Tyś moher niesfilcowany ;p czyli z szerokimi horyzontami i otwarty na ludzi.

   No widzisz, niby wiem co chcę, i wiem że to oznajmię wszem i wobec a nawet spiszę ( o ile zdążę) ale na końcu powiem: róbta co chceta 😉

   Jest lepiej, jest moc, ale wciąż wszystko poniżej normy 😦

   Polubienie

 4. Wracaj do domu szybciutko i dobrzej!
  Mam podobne przemyślenia. Nie tu gdzie, gdzie mieszkam od 34 lat!!! Nie chce tu zostac! Nie w tej malej mieścinie, gdzie sie dusze. W końcu chce „odpocząć” w miescie, gdzie zawsze czułam sie wolna! Chciałabym, zeby prochy rozsypano gdzies w moim ulubionym miejscu, ale to pewnie na razie u nas możliwe nie jest. Bliscy to wiedza, a co zrobią, to juz mnie nie interesuje.
  Takie myśli nachodzą mnie coraz częściej, a koło 1 listopada szczególnie.
  Pozdrawiam z nadzieją, żeś w domku:)

  Polubienie

  1. Jutro już będę. Zmieniły się procedury i „kwitnę” w szpitalu 😦
   Rozumiem Cię doskonale! Nigdy nie czułam się „na swoim ” miejscu w mojej -nie-mojej wsi. I trochę przeraża mnie, że mam tu zostać już na zawsze! I to w tradycyjnej formie.

   Serdeczności 🙂

   Polubienie

 5. O śmierci tylko na wesoło. Inaczej się nie da. 🙂
  Mam identyczne podejście w kwestii „pochówku”. Rozważałam oddanie się w celach naukowych, ale Tomasz, mistrz dowcipu stwierdził, że mam się nie wygłupiać, bo na nic im się nie przydam 😀
  Ale na pewno żadnych cmentarzy. Sama nie chodzę, bo nie lubię cmentarzy. Pomimo niewątpliwego piękna tego naszego, sama wiesz, że mógłby być parkiem krajobrazowym. Mógłby, ale nie jest. Jest cmentarzem i w tym problem. Oczywiście, że od czasu do czasu zajrzę, świeczkę zapalę, ale mogę to zrobić w każdy inny dzień. Zaduszkowe spędy do mnie nie przemawiają, zwłaszcza, że często bywają i na siłę, i, tak jak mówisz, na pokaz.
  Duuuużo zdrowia życzę:)

  Polubienie

  1. Za zdrówko dziękuję, choć wolałabym …wypić ;p

   Nie jest tak, że nie lubię cmentarzy, tylko nie mam potrzeby tam bywać…I chciałabym, żeby tak zostało- żebym nie musiała.
   czasem trzeba temat potraktować poważenie, a najczęściej jest zbywany, jakby nas on nie dotyczył.

   Polubienie

 6. Byłam na cmentarzu wczoraj…późnym wieczorem, było prawie pusto, można było „porozmawiać” z odwiedzanymi.

  Swoją drogą zainteresowałaś mnie tym byciem „dźwiękiem” po śmierci! To taka opcja w sam raz dla mnie! I jak pisałam u Rybki też wolałabym jednak zostać spalona i rozsypana….najlepiej w górach. 🙂

  Polubienie

  1. Nie wiem kiedy ja się wybiorę, wolę pustki niż tłumy w tych miejscach…

   O górach też myślałam- wynika z tego, że w naszym towarzystwie tradycyjny pochówek nie ma wzięcia 😉

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s