Emigracja…

Wewnętrzna.

Coraz bardziej kusi.

Nie tylko z powodu tego co dzieje się w naszym kraju, choć to już jest wystarczający powód aby zająć się tylko sobą i swoimi bliskimi, życzliwymi znajomymi…Nieżyczliwym (zawsze się tacy znajdą ;)) wraz z tym, co się wokół dzieje, zatrzasnąć drzwi. Schować się w skorupie nasiąkniętej uśmiechem, empatią, humorem i czerpać z tego siłę. Radość.

Boję się. Że jak to zrobię, to już z tej skorupy nie wylezę ;p Że zbyt wiele rzeczy zrobi się dla mnie obojętnych. Niezauważalnych. Być może to strach nieuzasadniony…Nie wiem.

Jesień dziwnie człowieka nastraja, a człowieka z pozycji łóżka szczególnie. Coraz częściej poleguję, coraz bardziej mi się nie chce, niż chce. Już nawet nie stwarzam pozorów, że jest okej. Coraz częściej odzywa się jelito (chyba) niespodziewanym bólem, że chce się wyć. Do tej pory miałam teorię, że to po wygibasach lewej nogi, ale ostatnio ” ni z gruszki, ni z pietruszki” (chyba, bo OM twierdzi, że to po grzybach, ale ja mam inną teorię), tak przywaliło, że myślałam, iż porozrywa się samo. Powinnam to zgłosić  Doktorowym, ale nie mam ochoty na żadne dodatkowe badanie. Pomyślę o tym…Do tego mięsień nadwyrężony od kaszlu i ból nie tylko przy każdym odkaszlnięciu, ale nawet przy głębszym oddechu, zmiany pozycji…Wiem, powinnam Rodzinną wcześniej wezwać na pomoc, teraz mogę mieć tylko do się pretensje ;). Ale czy ktoś mi się dziwi, że próbuję unikać lekarzy, mając tak często z nimi kontakt? No właśnie…Zapomniałam tylko,  no dobra nie zapomniałam, a nie dopuszczałam myśli, że moja odporność nie jest taka jak kiedyś, więc „samo” nic się nie wyleczy. A tak naprawdę nie chciałam być uświadomiona, że czegoś nie powinnam, jak akurat miałam inne plany. Może to dziecinne, ale postanowiłam nie dawać się „okradać” ze wszystkiego! Inaczej faktycznie pozostałoby mi tylko leżeć i patrzeć na świat przez okno.

***

Jestem całym sercem po stronie lekarzy-rezydentów. Akurat miałam możliwość poznać jak  kształtowały  się ich zarobki na przełomie kilkunastu lat, u przynajmniej pięciu osób, które zostawały rezydentami w różnych latach, i praktycznie za każdych rządów ich sytuacja była tak samo kiepska. To musi ulec zmianie, bo inaczej nie zatrzymamy emigracji lekarzy, która wynosi ok. 10%, a  drugie tyle, rezygnuje w ogóle z tego zawodu. Osobiście znam taką osobę, która właśnie ze względu na niskie zarobki i ilość godzin oraz dyżurów zrezygnowała z bycia lekarzem. I taką co zaraz po studiach wyjechała za granicę aby tam spełniać się w roli lekarza.

OM wczoraj miał konsultacje z lekarzem specjalistą w ZUS-ie, jeszcze przed komisją, czyli lekarzem orzecznikiem. Jak widać i ZUS potrafi rzetelnie podejść do tematu. Lekarka w sanatorium wydala opinię, że do całkowitej sprawność ręki brakuje 10%, lekarz prowadzący, że 20%, a specjalista powołany przez ZUS…25% 😀 Na dodatek, jak OM powiedział, że jemu zależy na jak najszybszym zyskaniu całkowitej sprawności, dlatego wykupił już sobie prywatnie pobyt w sanatorium, to lekarz zapytał się, czy nie chce kolejnego na NFZ. I oczywiście odnotował to w swojej opinii 🙂 Teraz tylko czekamy jak do tego wszystkiego odniesie się lekarz orzecznik ;).

***

Kliknij i pomóż, jeśli możesz: FILIPEK .

Ciepłe myśli potrzebuje  Renia, która jutro znajdzie się na stole operacyjnym i podjęta zostanie decyzja, czy operacja HIPECK będzie przeprowadzona, czy nie. Jak jest ona ciężka, to przekonałam się na własnej skórze, więc nie życzę jej nikomu. Ale w tym przypadku moc wiary we mnie, że się odbędzie, że się uda, że zwariowany, ale odpowiedzialny Doktorek W. się jej podejmie.  I że Renia dołączy do kolejnych „ugotowanych” pacjentów :).  Wszystkie moce na pokład! Naprawdę są bardzo potrzebne, bo Dziewczyna jest przerażona (dziś rozmawiałam telefonicznie), cieszę się, że trafiła na mój blog, bo to z niego dowiedziała się o tej metodzie i kiedy pani doktor zaproponowała jej tę formę leczenia już wiedziała mniej więcej o co chodzi. Dziś się uśmiechnęłam, bo przypomniała mi w jaki dzień miałam operację, bo przed położeniem się do szpitala kolejny raz czytała moje wpisy na ten temat. Niech moc będzie z Renią, ale i z Doktorem W. Wiem, że jest w dobrym miejscu z bardzo dobrą opieką.

34 myśli na temat “Emigracja…

 1. O ile bardzo irytuja mnie wszekie strajki i roszczenia nauczycieli, o tyle lekarzy popieram jak najabrdziej. Nie dosć, ze bardzo trudne studia, to przede wszystkim- ludzie, oni ratują nasze zdrowie i życie a ich praca jest wyceniana kosmicznie nieadekwatnie do ich wiedzy i odpowiedzialnosci. Dziś słuchajac radia i tego, jakie propozycje miała w stosunku do nich nasza pani premier, ręce mi opadły. I tak sobie myślę, w jak chorym kraju my zyjemy, gdzie patologie się wzbogaca 500 plusami i innymi takimi, a inteligentnych, wykształconych, którzy wykonują tak odpowiedzialny zawod- się ich po prostu niszczy. I tak, niedługo wyjądą wszyscy, a nie ma sie co dziwic, naprawdę, tyle tylko, że nie będzie miał nas kto leczyć. Ale co tam… Kto by się tym przejął? Na pewno nie narz rząd zpanią premier na czele.

  Polubienie

  1. Pani Premier zależy tylko na wygaszeniu protestu, co daje wyrazem tym co mówi i jak się zachowuje . Nie przewidziała tylko, że ma do czynienia z inteligenckim środowiskiem, które nie da się oszukać, kolejny raz i omamić nieprecyzyjnymi obietnicami.

   Uważam, że każda grupa zawodowa ma prawo do walki o godne płace i godne warunki pracy. Ja akurat nauczycieli popieram, choćby ze względu na te warunki…

   Polubienie

 2. Do kobiety w sukience
  To nie jest tak,ze ,nauczyciele strajkują a mało pracują i mają wakacje ,patologia dostaje 500+ ,a lekarze to mieli takie trudne studia jak mało kto.
  Są studia trudniejsze.
  Popieram żądania lekarzy rezydentów ,ale wiem też ile zarabiają trochę od nich starsi stażem.Z jednej strony mordercze dyżury 24 godzinne ,praca na kilka etatów państwowych ,a ich koledzy zbijają kokosy w prywatnych gabinetach.
  Roksanno ,zasmuciła mnie ta notka.Ale trochę też kładę na karb jesiennej chandry.
  Doskonale rozumiem Twoją niecheć do częstych spotkań z lekarzami ,ale to już taka nasza konieczność.
  Pozdrawiam serdecznie.

  Polubienie

  1. Jasne, ze medycyna to nie jedyne trudne studia.

   Strajkują rezydenci, ale gdyby strajkowali też starsi lekarze- tak samo bym popierała ich protest. A juz w ogóle rozumiem oburzenie ratowników medycznych, ci to zarabiaja totalne gorsze, a praca ciężka i fizycznie, psychicznie i oczywiscie bardzo odpowiedzialna. Pielegniarki i położne- tutaj też się nie dziwie, że mają dość takich płac. uważam, że służba zdrowia kuleje pod każdym względem- kolejek do specjalistów, do zabiegów, ale też włąśnie jeśli chodzi o zarobki. Jeśli praca lekarza, młodszego czy starszego czy ratownika medycznego, jest tak mało warta wg rządu, albo raczej rządów, to ręcę opadają.

   Polubienie

   1. Płace to jedno, ale stosunek do pracownika… 😦
    Pracę pielęgniarek w UK oglądam oczami mojej córki, która w 70% przypadków jest leczona właśnie przez pielęgniarki – przedłużenie recepty, sprawdzenie, czy „podroby” nie buntują się na długie podawanie leku, wypisanie skierowania czy zlecenia na zabiegi… To wszystko robią pielęgniarki, bo po to studiowały 5 lat, żeby umieć. I nikt im nie każe wykonywać pracy sprzątaczek, bo od tego są właśnie sprzątaczki czy asystentki pielęgniarskie.
    Z drugiej strony, patrzę u siebie na sposób wykonywania pracy przez pracowników fizycznych – nawet śmieciarz nie musi niczego dźwigać, bo ma do tego odpowiedni sprzęt. Jakby sobie od dźwigania uszkodził kręgosłup, to firma od ubezpieczeń pracowniczych zjadłaby pracodawcę na śniadanie, nawet bez popitki. 🙂
    A polskie pielęgniarki studiują 5 lat po to, żeby dźwigać i myć pacjentów … Oprócz całej reszty zadań, oczywiście. Marnacja i bezsens. Ale człowiek jest tani, w odróżnieniu od sprzętu… 😦
    Co do lekarzy – już tu chyba pisałam, że do swojego kumpla, wybitnego ginekologa, nie chodzę. Bo nie mam zaufania do nawet najbardziej wybitnego lekarza w 13. godzinie jego pracy. Kiedyś przyjrzałam się jego oczom – tam nie było człowieka, był automat. Nie, żeby inni pracowali jakoś mniej…

    Polubienie

  2. Biorąc pod uwagę z jakimi wynikami młodzi ludzie dostają się na medycynę, to ten kierunek wybierają bardzo zdolni.
   Można wyszukiwać trudniejsze kierunki jakiejś wąskiej specjalizacji, i pewnie się takie znajdą, tyle że studiuje je niewielu bo nie są tak społecznie potrzebne.

   Livia,
   gdyby nie gabinety prywatne, to polski pacjent w ogóle byłby odcięty od leczenia. Ja jestem za tym, aby zamożniejszy jak go stać, niech płaci, ale żeby z tych pieniędzy skorzystał ten, którego nie stać zapłacić, czyli dobrowolne składki i rozwiązanie takie aby w szpitalach sale operacyjne nie świeciły pustkami po południu.
   To utopia aby każdy obywatel miał równy dostęp za składkę zdrowotną zusowską, a przede wszystkim szybki.
   Trzeba pamiętać ilu jej nie płaci.

   Polubienie

   1. Masz rację ,nie pomyślałam o tym ,że gdyby nie prywatni lekarze ,to czekając na termin z funduszu ,można umrzeć.
    Sama niejednokrotnie korzystam z prywatnych ,a szczególnie teraz.Ale jest to duży wydatek ,nie jednorazowa wizyta ,ale leczenie.
    Mnie pan jeden prywatny onkolog ,do którego poszłam po otrzymaniu hist.pat.aby potwierdzić ten wynik otrzymany w szpitalu, proponował prywatnie chemię w klinice prowadzonej przez swojego przyjaciela..150 km od Krakowa.Z ciekawości zapytałam ILE? Bardzo dużo.
    Chemię miałam na koszt państwa.

    Polubienie

    1. Powiem, że jestem zaskoczona, bo nie słyszałam, żeby jakiś lekarz onkolog proponował pacjentom podawanie chemii w prywatnych ośrodkach, w naszym kraju. A pacjentki chodzą również prywatnie, ja nie. Też konsultowałam ale robiłam to w innych ośrodkach- do onkologa nie trzeba mieć skierowania. Fakt, często umawiałam się poprzez znajomego lekarza albo ten lekarz konsultował się sam w moim imieniu.

     W naszym kraju obowiązuje zasada, że prywatnie to najlepiej do specjalisty z praktyką w szpitalu, wtedy weźmie cię na dalsze leczenie, zabiegi na NFZ.- i tak się dzieje. To jest chory układ, ale tak jest.

     Wiem, że są kliniki jedna chyba koło Wrocławia, która leczy hipotermią, witaminoterapią, ozonoterapią, terapiami wschodnimi cokolwiek one oznaczają biorąc za to niezłą kasę. Ale pierwszy raz słyszę, że gdzieś w prywatnej klinice podają chemioterapię

     Polubienie

      1. Poszperałam trochę, i w tych ośrodkach, które ja znalazłam, proponują chemioterapię tylko w formie laboratoryjnej, wiec nie są dostępne wszystkie schematy chemii. Ale przyjmują lekarze onkolodzy a nie szarlatani 🙂

       Polubienie

    2. @ Livia:
     W UK praktycznie nie ma gabinetów prywatnych. Tzn jakieś ponoć są, ale zwykły człowiek zostawiłby tam pół pensji za pojedynczą wizytę.
     W związku z czym kolejka do pielęgniarki POZ w regionach wiejskich / małomiasteczkowych wynosi +/- tydzień, a do lekarza POZ – 3-4 tygodnie (masz wybór, z kim chcesz się spotkać, ale pielęgniarka Ci nie wystawi L4, tylko zbada i przepisze podstawowe leki). Przez czas oczekiwania możesz być nieobecna w pracy 5 dni roboczych bez zaświadczenia lekarskiego, na własne oświadczenie o chorobie. Dni niepłatnych, oczywiście.
     Jeśli czujesz, że nie dajesz już rady, jedziesz na SOR, tak jak w Polsce. I tak samo to wygląda, jak w Polsce.
     Spróbuj przeżyć…

     Polubienie

 3. Jesień, szczególnie kiedy człowiek niedomaga, może być przygnębiająca. Żeby tak było można, wzorem niedźwiedzi, zakopać się w ciepłej gawrze i przespać te ponure miesiące… Albo przynajmniej listopad… Może jednak warto na trochę i niedaleko wyemigrować? W tv oglądać tylko filmy przyrodnicze, w radiu słuchać dobrej muzyki, czytać zabawne książki, rozmawiać z fajnymi ludźmi. Od jakiegoś czasu staram się tak robić. Myślę, że nie tracę wiele.

  Popieram protest rezydentów. Akurat nasza zaprzyjaźniona Tuśka jest rezydentką, więc wiem, ile zarabia, ile pracuje, ile kosztuje ją robienie specjalizacji. Fizycznie i finansowo.
  Kto nigdy nie był nauczycielem, nie ma pojęcia o tej pracy. Ludzie zazdrośnie widzą tylko wakacje i ilość godzin dydaktycznych. Ich prawo. Ale to jest bardzo powierzchowne widzenie sprawy.

  Ciekawe, skąd takie rozbieżności w ocenie stanu zdrowia Twojego OM. Jak oni te procenty wyliczają? Na oko czy jest jakiś wzór?;)
  Mam nadzieję, że szybko uda się powrócić do pełni sprawności.

  Jeszcze raz dziękuję za wsparcie akcji FILIPEK! Na koncie jest już nieco ponad 40% potrzebnej sumy.

  Trzymam kciuki za Renię, ale też za piękny umysł i pewną rękę doktora W. Będzie dobrze!

  Ściskam Cię mocno Wewnętrzna Emigrantko! Dbaj o siebie, proszę!
  Buziaki:))))

  Polubienie

  1. Też się staram, a wychodzi jak wychodzi 😉

   Ludzie zawsze szufladkują i generalizują. Bo jak jakaś grupa lekarzy dobrze zarabia, to wszyscy tak zarabiają, jak trafią na złego, niekompetentnego lekarza, to twierdzą że oni uśmiercają a nie leczą etc..

   Nie mam pojęcia jak oceniają, a rozbieżność może być taka, że wyprost ręki jeszcze w sanatorium był większy a potem już bez tych wszystkich ćwiczeń i zabiegów zrobiły się podkurcze, czy jak to się tam zwie. W każdy razie cała trójka twierdzi, że OM musi mieć jeszcze rehabilitacje.

   Buziaki 🙂

   Podglądam cały czas zbiórkę i się denerwuję, ale mocno wierzę, że się uda!
   Dziękuję w imieniu Reni :*

   Polubienie

  1. Szkoda, że nie możesz popracować jako lekarz. Za te lekarskie pieniądze. Ciekawe, jak długo by Cię bawiło oglądanie własnych dzieci raz na dwa tygodnie, a współmałżonka jeszcze rzadziej. Oraz opłacanie z tych pieniędzy szkoleń, koniecznych, jeśli chcesz być dobrym lekarzem. Tak +/- 2.000 miesięcznie (średnio).

   Polubienie

    1. A wiesz na co konkretnie narzekają? I kto? Bo chyba nie za bardzo w temacie jesteś 😉

     Lenka, to był Twój wybór pójść do lekarza prywatnie. Nie wiem czym się sugerowałaś, ale mogłaś się udać do poradni na NFZ. Siedząc co 3 tyg. w takiej poradni pod gabinetem mojej p. Doktor, pod dwoma innymi siedziały kobiety w ciąży.
     Po drugie nie każdy lekarz ma prywatną praktykę.
     I owszem, lekarz zawsze może dorobić bo brakuje personelu, tylko nie na tym to polega, żeby pracował po 12 godzin dziennie a w weekendy jeszcze brał dyżur. Owszem, sytuacja finansowa lekarzy specjalistów, rodzinnych bardzo się poprawiła przez ostatnie lata- ale to nie oni protestują.
     🙂

     Polubienie

 4. Dla Reni ciepłe myśli i kciuki zaciśnięte!

  Jestem pod wrażeniem przygód OM! 🙂 Ciekawe jak to wszystko się zakończy! 🙂

  Nakrzyczałabym na Ciebie…że do lekarza trzeba, że zgłosić warto, wykluczyć….., ale rozumiem. Też wykradam od życia co się da. Ale potem wracam na te spotkania z lekarzami, żeby mieć więcej czasu na zabawę w złodzieja 😉

  Polubienie

 5. 🙂 Powinnam nakrzyczeć na Ciebie, że nie powiedziałaś Rodzinnej, jak Cię badała o tym bólu, a również wiem, że nie chcesz teraz nowych badań. 🙂 Pogoda też nas wykańcza swoim ciągłym deszczem, wilgocią.
  Ściskam kciuki za Renię.

  Polubienie

  1. Rodzinna to by mnie od razu wysłała do Doktorowych albo dała skierowanie na kolonoskopie.
   Za 2 tygodnie i tak będę, wiec powiem o swoich podejrzeniach a są one mniej więcej takie, że to jelito( o ile to jelito) po ugotowaniu jest wrażliwsze i ono mnie pobolewało od samego początku, a ból taki mocny zdarzał się jak…hi, hi, ściągałam rurki. Teraz pojawia się i bez tego, ale tu mam teorie gazów ;p Jak widzisz potrafię sobie wszystko wytłumaczyć. A kolonoskopie uważam za zbędną, bo wszystko co było to było na zewnątrz jelita a nie wewnątrz. A za 6 tyg. mam kolejne TK.

   Polubienie

 6. Roksanno
  przytulam serdecznie :**
  i mam nadzieję, że Twoje niepokoje się rozwieją (grzyby to nie jest najlepsza dieta przy przeciążonej wątrobie, chociaż akurat ja jestem ostatnią osobą która powinna w tej kwestii zabierać głos:p)
  W stronę Reni wysyłam moce – potrzeba ich na pewno dużo.
  A w sprawie lekarzy sama nie wiem, czy powinnam, bo jednak w Pl nie pracuję, ale znam z bardzo bliska realia nie tylko rezydentów.
  Studia są trudne, zawsze nam mówiono,że najtrudniejsze. Porównywalna tylko z weterynarią – chociaż mieliśmy na roku dwóch weterynarzy(jeden po skończonych a drugi po trzech latach) i mówili że na lekarskim gorzej.
  Teraz takie numery jak były za naszych czasów już by nie przeszły ale takiego traktowania na pewno nigdzie poza Akademią Medyczną nie było( np nieusprawiedliwienie nieobecności na ćwiczeniach z anatomii z powodu pogrzebu ojca-jak to ujął p.profesor „pani sprawy osobiste mnie nie interesują” -przez ten dzień dziewczyna powtarzała rok-i tak miała szczęście) Miało to służyć hartowaniu i wytrzymywaniu w każdych warunkach-finasowych pewnie też.
  Livio nie wiem co i skąd wiesz, ale rezydenci nie mają jeszcze tak źle, bo dopiero jak kończą rezydenturę, przechodzą na pensję szpitala i wtedy okazuje się, że tych pieniędzy jest jeszcze mniej. A już często jest się po zdanej specjalizacji. Mogę Ci zdradzić, że np w paru szpitalach w dużym mieście wojewódzkim, lekarz ze specjalizacją i doktoratem ma 2.200 na rękę.
  I tak dużo biurokracji, że prawie nie starcza mu czasu na porozmawianie z pacjentem. A jak który niespecjalnie szybki i bystry w komputerze, to w ogóle nadgodziny przy monitorze wyrabia, bo to co w innych krajach robią informatycy, asystentki- u nas należy do lekarza i nie mówię tutaj o dokumentacji medycznej ale o statystykach i tabelkach, które może z powodzeniam wypełniać ktoś inny.
  Uważam ,że lekarze powinni zarabiać na tyle dobrze, żeby nie musieli pracować na pięć etatów. Powinno się od nich wymagać (i sprawdzać skutecznie) nieustannego szkolenia i dokształcania( np co parę lat,trzeba pokazać potwierdzenia uczestnictwa i zdobyć określoną liczbę punków- tak jest to na Zachodzie- i nie ma zmiłuj, musi być wymagane minimum, a to wcale nie mało) Kursy i szkolenia (potwornie drogie, dobry kurs kosztuje parę tysięcy….tak np 3 pensje) mogą być odciągane od podatku.
  W tym zawodzie dokształcanie to konieczność- nie można polegać na wiedzy ze studiów, bo szybko jest nieaktualna.
  Zmiany zresztą powinny dotyczyć nie tylko lekarzy,ale cały personel- bo dotyczy to również pielęgniarek,ratowników i obsługi technicznej. To jest na każdym odcinku odpowiedzialna praca i musi być odpowiednio doceniana. Zdaje się, że tym razem tak właśnie przebiega ten protest- ma obejmować wszystkich pracowników medycznych, bo tylko w ten sposób można marzyć o uzdrowieniu tego chorego od lat systemu.
  A nauczyciele ? Oczywiście też powinni dobrze zarabiać, żeby do tego zawodu nie trafiali ludzie, którzy nie mieli na siebie pomysłu albo nigdzie się nie dostali albo są nauczycielami z powołania ale muszą mieć dobrze zarabiającego partnera. To dlatego u nas zawód nauczycielski zdominowany jest przez kobiety, a na Zachodzie Europy jest bardzo dużo mężczyzn, bo ucząc można godnie żyć i utrzymać rodzinę.
  Na tyle rzeczy mniej potrzebnych są pieniądze, a to co najważniejsze zdrowie i wykształcenie nowych pokoleń od zawsze gdzieś tam na szarym końcu.
  I jeszcze jedno, podobno średnia wieku lekarzy w Polsce jest sporo niższa niż średnia ogółu społeczeństwa a średnia życia kobiety lekarza nawet 10lat krótsza. To pewnie od tego dostatku ;PP
  Roksanno, wybacz, że znów długo- ale u mnie tak jest, czytam i nie komentuję najczęściej ale jak już zacznę to skończyć trudno :p
  Jak zawsze wiele serdeczności i ukojenia i powrotu z emigracji :**

  Polubienie

  1. Kochana, ja nie mam co wybaczać, tylko podziękować chcę i muszę:)***
   W sumie wyczerpałaś temat. Bo co tu dodawać?
   Ludzie lubią wrzucać wszystkich do jednego worka.
   A protest jest przede wszystkim jest o większe nakłady na służbę zdrowia.

   Przytulam się i buziakuję:***

   P.S. moja wątroba o dziwo cały czas siedzi cicho;p

   Polubienie

 7. Czasami dobrze jest oddciac sie od wszystkiego i wszystkich, zajac sie tylko soba, rozpieszczac sie, leniuchowac. Masz rozne dolegliwosci, takie dodatkowe, moze wlasnie taki odpoczynek, nic nie robienia jest Ci potrzebny, moze cialo jest zmeczone Twoja aktywnoscia. Na sobie zauwazylam ze jak wiecej dzialam, daje z siebie, nawet kiedy mowie za duzo, nie tylko trace glos, robie sie slabsza, ale i mam stany podgoraczkowe.

  Polubienie

  1. Śpię, śpię i śpię…
   Przy tej mojej anemii to nawet gadać siły nie mam 😉
   Zapowiadają ładny weekend, więc zbieram siły. Na razie wieje, to nie mam zamiaru wychodzić, ale…już tak nie kaszlę, a podwyższona temperatura pokazuje się sporadycznie 🙂
   Idzie ku lepszemu 🙂

   Polubienie

 8. Pracuję w dużej spółce medycznej, przygotowuję umowy, kontrakty, podkontrakty dla medyków wszelkiego autoramentu. Pielęgniarka bez wyższego wykształcenia ze specjalizacją zarabia średnio 4.700,00, lekarz ze specjalizacją między 8.000,00 a 13.000,00 (zależy od specjalizacji). A pracownicy obsługi pacjenta, techniczni, blisko 70 osób zarabiają najniższą krajową. Dlaczego? Ponieważ organizacje związkowe medyków nie zgodziły się na danie im podwyżek. Uznając, że nie zarabiają a są kosztochłonni. Chyba w żadnym środowisku zawodowym nie ma takiego braku solidarności i przysłowiowego ciągnięcia kołdry w swoją stronę jak w ochronie zdrowia. I ta licytacja kto jest ważniejszy, kto bardziej zasługuje na chwałę i pieniądze. System daje lekarzom możliwość dorabiania gdzie się da i zawsze będą to robić, niezależnie od tego ile zarobią w głównym miejscu zatrudnienia. Bo dlaczego nie? Jak mogą. To nie są moje słowa. To są słowa moich lekarzy. A może tylko u nas jest taka płacowa patologia?

  Polubienie

  1. To co piszesz, to jest druga strona medalu, czyli lekarze czy pielęgniarki na kontraktach. Ci co na nie przeszli automatycznie zyskali finansowo, bo nie generują kosztów typu urlop czy zwolnienie, ( Chyba że się mylę) I to nie jest tak, że wszyscy zarabiają źle, bo w służbie zdrowia sytuacja finansowa mocno się poprawiła. Zanim jednak dojdzie się do takich pieniędzy trzeba przejść przez rezydenturę i zrobić tę specjalizację, a to trwa.
   I masz rację z tą „kołdrą”, dlatego budujące jest to co mówią ci młodzi, strajkujący lekarze, że chcą dofinansowania na całą służbę zdrowia i systemowych rozwiązań.

   Co do systemu i dodatkowego zarobkowania, nie ma w tym nic zdrożnego. Różnica jest tylko czy ktoś musi z tej formy skorzystać czy ktoś chce.

   Pozdrawiam 🙂

   .

   Polubienie

   1. Elżbieto, to są rozumiem zarobki w prywatnych placówkach. Ale przecież często ci najzdolniejsi trafiają do klinik uniwersyteckich- a tam 2 tyś zarabia lekarz ze specjalizacją. Na kontraktach zarobki też są lepsze,ale nie wszystkie szpitale chcą przejść na ten system.
    I to jest nie w porządku, że młody, zdolny lekarz odchodzi z kliniki bo w prywatnej spółce zarobi parę razy więcej, ale zamknie sobie tym drogę rozwoju.
    To tak jak za komuny. Mój Tato ukończył Politechnikę i zaproponowano mu zostanie na uczelni, ponieważ był bardzo zdolny i pokładano w nim duże nadzieje. Niestety pensja nie starczyła na utrzymanie jednej osoby a rodzice byli już po ślubie. No i poszedł do biura projektów, gdzie dostał na wstępie 5 razy taką pensję ale w pewnym sensie nie wykorzystał swoich zdolności.
    A co do pracy w paru miejscach. Może tak jest,że tym starszym byłoby trudno zrezygnować(zatracili już pewnie zdolność korzystania z wolnego czasu) ale młodzi myślę nie mieliby z tym problemów. I nie chcę być nudna z tym „na Zachodzie…” no ale co zrobić skoro tak jest: lekarze nie szarpią tutaj 2 czy 3 etatów, bo z tego co zarobią w swojej pracy mogą dobrze żyć.
    Pozdrawiam weekendowo 🙂
    Roksanno :**

    Polubienie

    1. Mój Przyjaciel zrezygnował z zawodu na 4 roku rezydentury, notabene w tej klinice i oddziale, którym mnie przyszło się teraz leczyć. Przede wszystkim zarobki, ale i warunki były tego przyczyną. Stwierdził, ze nie chce dorabiać w prywatnym gabinecie, a zeby w klinice zarabiać godnie to długa droga,; miał przykład w domu. Jego dezycja pozwoliła jego późniejszej zonie( wtedy jeszcze nie założył rodziny, w tej samej klinice ale na innym oddziale robić specjalizację, bo on w innej branży godnie zarabiał i utrzymywał dom. Nigdy decyzji swej nie żałował, choć jak sam mówi dużo w nim jeszcze z lekarza siedzi;)

     Ajda❤️❤️❤️
     Dobrego weekendu!

     Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s