Raczy wiedzieć…?

Podczas nocnej rozmowy (nie)Polaków z PT (Przyjaciółką Terapeutką z DM) o tym i o owym -kolejny raz roztrząsanie roztrząsanych już wielokrotnie spraw, przy piwie (PT) i herbacie( ja)- zapytałam, czy wie kiedy wypadają nasze święta. W odpowiedzi usłyszałam, że nie wie. Bo wiesz, jakoś te święta nie świętuję tak, jak te grudniowe, a raczej styczniowe. A wiesz, które święta są dla chrześcijan ważniejsze?- dopytuję- No właśnie, że nie – kontynuuję, gdy w odpowiedzi słyszę, że Boże Narodzenie- one są bardziej konsumpcyjnie obchodzone, z większą pompą, radością i zaangażowaniem, są nawet bardziej medialne. No wiesz, choinka, prezenty, mikołaj, czy będzie śnieg, czy nie itp.- to wszystko nakręca spiralę…A Wielkanoc to najpierw umartwianie się…

– No bo kto dziś wierzy w zmartwychwstanie?- przerywa mi PT.

Próbuję poukładać tę moją wiarę. A właściwie robię to już od dawna. Nigdy nie byłam religijna, ale wierzę. W co wierzę? W Bo­ga, jeżeli jest- mogę powtórzyć za Lecem. Nie wierzę w niebo i piekło, bo jeśli są, to od dawna są przeludnione. Ale w cuda wierzę, więc…Nie modlę się, a jeśli już, to rzadko i tylko w świątyni, za to prowadzę krótkie rozmowy ze Stwórcą. Od czasu do czasu. Czasem Go wzywam… nadaremno. Bo przecież chciałabym…by istniał. Moja śmiertelna choroba ani za pierwszym razem, ani za drugim, ani teraz nie spowodowała, że nagle stałam się bardziej religijna. Ani bardziej wierząca. Tak na wszelki wypadek. I znowu za Lecem mogłabym zapytać: Czy jestem wierząca? Bóg jeden raczy wiedzieć. Może kiedyś uzyskam od Niego odpowiedź, a może nie…

A dla Was, które święta są ważniejsze?

Jak wszystko  pójdzie zgodnie z planem, to do domu z DM wracam tuż  przed samymi świętami.  W stanie- tego przewidzieć nie mogę, ale poprzesuwane terminy, dają mi mniej czasu na regeneracje się 😦 Dlatego już w tym wpisie (tak na wszelki wypadek) składam życzenia świąteczne, życząc:

– więcej wiary

– więcej nadziei

– więcej radości

– więcej miłości

– więcej zrozumienia

– więcej wybaczenia (sobie i maluczkim)

– więcej satysfakcji

-więcej realizacji (pomysłów, planów, marzeń)

i tradycyjnie: najwięcej ZDROWIA!

Jak najbardziej wiosennych Wielkanocnych Świąt!

******

(Jak mnie się nie chce jechać, to tylko ja wiem)

 

25 myśli na temat “Raczy wiedzieć…?

 1. Ja osobiscie wole swieta Bozega Narodzenia, sa dla nie wazniejsze, bo sa bardziej rodzinne niz Wielkanocne 🙂
  za zyczenia dziekuje 🙂
  Nawzajem Kochana 🙂

  Polubienie

  1. No właśnie, mnie czas Wielkanocny wprawia w zadumę nad tym w co wierzę i czy ta wiara jest wystarczająca. To czas zastanawiania się i refleksji oraz nadziei.
   Serdeczności 🙂

   Polubienie

 2. Boże Narodzenie jest ładne, a Wielkanoc daje nadzieję. Tylko trzeba wiedzieć, co to święto symbolizuje. Trzeba wiedzieć, co symbolizuje Wielki Tydzień, może trzeba iść w Wielki Piątek do kościoła, żeby przeżyć Wielkanoc? Są różne teorie na temat zmartwychwstania Jezusa – są chrześcijanie, którzy twierdzą, że Jezus nie umarł na krzyżu, a kiedy odzyskał przytomność, uciekł do Indii i tam żył, tam umarł i tam jest pochowany. W jednej ze świątyń jest jego grób, którego żadne władze nigdy nie pozwoliły zbadać. Ale czy to coś zmienia? Czy gdyby nie zmartwychwstał, jego cierpienie było by mniejsze? Mniej ważne? Czy gdyby nie zmartwychwstał inne by było jego przyjście na świat? Inny cel tego przyjścia, nauki, cierpienia? Rzadko chodzę do kościoła, ale wierzę w Boga – Absolut, Wielką Siłę Sprawczą. Bardzo mi się podobało stwierdzenie Danikena, który powiedział, że im bardziej wiarygodną staje się teoria o stworzeniu człowieka przez cywilizację przybyłą na Ziemię z Kosmosu, tym większa jest jego wiara w Boga.
  Kochana! Życzę Ci, aby pobyt w DM był owocny, spokojny i jak najmniej uciążliwy! Życzę Ci radosnych, pełnych nadziei i dobrych myśli świąt. Życzę Ci uśmiechów Pędraczka, pięknych widoków za oknem i na spacerach, ale przede wszystkim zdrowia!!! I pamiętaj, że wiara czyni cuda! Nigdy nie wzywasz Go naderemno i zawsze jesteś słyszana:)
  Buziaki wiosenne przesyłam i tradycyjnie trzymam kciuki !

  Polubienie

  1. Dziękuję Ci za ten komentarz. Piękny i mądry. Masz racje. Trzeba wiedzieć, trzeba odczuwać, trzeba wierzyć…A ja raz bardziej raz mniej, ale wierzę. Dlatego rozmawiam. Nie pytam dlaczego, nie stawiam warunków, czasem o coś poproszę, bez żalu…
   Dziękuję za życzenia :))
   Wciąż mam anemię, ale dostałam skierowanie, i jak jutro wyniki się nie pogorszą to dostanę 6 cykl. Kciuki jak najbardziej pożądane :*
   Ściskam mocno!

   Polubienie

 3. Nie potrafię wybrać. Słysząc takie pytanie zawsze mi się przypomina nieodżałowany Jan Tadeusz Stanisławski z cyklem wykładów „O wyższości Świąt Wielkiej Nocy nad Świętami Bożego Narodzenia”. I jakoś tak mało poważnie od razu się robi. Cóż – na skojarzenia nie ma rady!
  Zdrowia przede wszystkim życzę – Tobie i Tusi. I ogrom ciepłych myśli do Was ciągle wysyłam… :-*

  Polubienie

  1. Uśmiecham się do Ciebie promiennie i wiosennie, całą sobą i siłą…:)))Cieszę się, że zaglądasz. Dziękuję za życzenia, pamięć, wsparcie!
   Czasem trudno jest wybrać, bo to czas, nastrój, okoliczności sprawiają, że coś staje się piękniejsze, bardziej zapamiętane, uduchowione, a przez to wcale nie ważniejsze od drugiego 🙂 Ściskam Cię serdecznie i życzę wszystkiego co najpiękniejsze w tym świątecznym, wiosennym czasie:)*

   Polubienie

   1. Cieszę się, że się uśmiechasz. Zapytałabym, jak się czujesz, ale boję się, że na mnie nawrzeszczysz :-p Pamiętaj, że jestem. Nawet, jak mnie chwilowo nie ma… Uściski!

    Polubienie

    1. :)) na Ciebie?, tyś bliska, pytać zawsze możesz :))) Dziękuję!!!
     Dochodzę do siebie w DM, i sama myśl z nadzieją, że to koniec ( a przynajmniej przerwa) leczenia, stawia mnie do pionu.
     Buziaki.

     Polubienie

 4. życzę Ci, żeby każdy następny dzień, był lepszy od poprzedniego. A jak już przytrafi się ten gorszy, to niech szybko mija. Co do świąt, to każde mają swój niepowtarzalny urok. Te Wielkanocne, to prawda, że skłaniają do refleksji nad życiem doczesnym i jego głębszym sensem.

  Polubienie

 5. Dzień dobry
  Według nas Polaków, Święta Bożego Narodzenia, to przede wszystkim przepych: kolorów, prezentów, jedzenia, zabawy.
  Wielkanoc natomiast, to czas zadumy, refleksji, ale i radości ze Zmartwychwstawania oraz budzącej się wiosny, w sercach i przyrodzie.
  Mieszkam w małym malowniczym miasteczku, gdzie oba te święta mają szczególną moc, dzięki klasztorowi i obchodzonym u nas co roku Misteriom.
  Pozdrawiam serdecznie i życzę więcej wiary oraz cudu- wyzdrowienia 🙂

  Polubienie

  1. Dziękuję Morgano 🙂 Nie wątpię, że za każdym razem doświadczasz czegoś uduchowionego i cudownego 🙂
   Serdeczności wiosenne i świąteczne 🙂

   Polubienie

 6. Wystarczy dokładnie przeanalizować jak funkcjonują choćby niektóre rośliny i zwierzęta, aby się przekonać, że musi istnieć Twórca i Projektant tych wspaniałych cudów przyrody. Biblia podsumowuje to tak: ” to, co można wiedzieć o Bogu, jest wśród nich jawne, gdyż Bóg im to ujawnił. 20 Albowiem jego niewidzialne przymioty — jego wiekuista moc i Boskość — są wyraźnie widoczne już od stworzenia świata, gdyż dostrzega się je dzięki temu, co zostało uczynione, tak iż oni są bez wymówki”. (Rzymian 1:19,20)

  List do Rzymian 1:18-31 mówi:

  „18 Albowiem srogi gniew+ Boży objawia się z nieba przeciw wszelkiej bezbożności i nieprawości+ ludzi, którzy w sposób nieprawy+ tłumią prawdę,+ 19 ponieważ to, co można wiedzieć o Bogu, jest wśród nich jawne,+ gdyż Bóg im to ujawnił.+ 20 Albowiem jego niewidzialne+ przymioty — jego wiekuista moc+ i Boskość+ — są wyraźnie widoczne już od stworzenia świata,+ gdyż dostrzega się je dzięki temu, co zostało uczynione,+ tak iż oni są bez wymówki;+ 21 chociaż bowiem znali Boga, nie wychwalali go jako Boga ani mu nie dziękowali,+ lecz stali się pustogłowi+ w swych rozumowaniach, a ich bezrozumne serce ogarnęła ciemność.+ 22 Mimo zapewniania, iż są mądrzy, stali się głupi+ 23 i zamienili chwałę+ niezniszczalnego Boga na coś podobnego do wizerunku+ zniszczalnego człowieka, a także ptaków oraz stworzeń czworonożnych i pełzających.+
  24 Dlatego też Bóg, stosownie do pragnień ich serc, wydał ich na pastwę nieczystości,+ żeby między sobą hańbili+ swe ciała,+ 25 właśnie tych, którzy prawdę+ Bożą zamienili na kłamstwo+ oraz wielbili stworzenie i dla niego pełnili świętą służbę zamiast dla Tego, który stworzył i który jest błogosławiony na wieki. Amen. 26 Dlatego też Bóg wydał ich haniebnym żądzom seksualnym,+ bo zarówno ich kobiety zamieniły pożycie zgodne z naturą na przeciwne naturze,+ 27 jak i mężczyźni podobnie porzucili zgodne z naturą pożycie z kobietą+ i gwałtownie zapłonęli w swej pożądliwości jedni ku drugim, mężczyźni z mężczyznami+ czyniąc to, co sprośne,+ i na samych sobie otrzymując pełną odpłatę+ należną za ich błąd.+
  28 A ponieważ nie podobało im się zważać na Boga według dokładnego poznania,+ Bóg wydał ich w stan umysłu niegodny upodobania,+ aby czynili to, co niestosowne,+ 29 napełnieni wszelką nieprawością,+ niegodziwością,+ zachłannością,+ złem,+ pełni zawiści,+ morderstwa,+ waśni,+ podstępu,+ złośliwości,+ rozsiewający pogłoski,+ 30 obmówcy,+ nienawidzący Boga, zuchwali,+ wyniośli,+ zarozumiali,+ wynajdujący to, co szkodliwe,+ nieposłuszni rodzicom,+ 31 nie mający zrozumienia,+ łamiący ugody,+ wyzuci z naturalnego uczucia,+ niemiłosierni.+ 32 Chociaż zupełnie dobrze znają prawe postanowienie Boże,+ iż trwający w czymś takim zasługują na śmierć,+ oni nie tylko dalej to czynią, lecz także zgadzają się+ z tymi, którzy w tym trwają.”

  Polubienie

 7. Wiara….moja wiara….
  od prawie pięciu (za chwilę) lat zadaję pytanie: czy aby na pewno „tak chciał?”…..
  od tygodnia zadaję pytanie „gdzie był? (gdy cudowni, dobrzy, znajomi ludzie) pożegnali drugie dziecko….

  Polubienie

  1. Pamiętam ile to już lat, bo Twoja bolesna rocznica, splotła się z moją radosną…
   Rodzą się pytania, na które nie ma odpowiedzi, i nie wiadomo czy kiedykolwiek będą. Nie pytam od lat..czasem naiwnie się targuję o czas…

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s