Pokora…

„Bogowie” to film, który powinno zobaczyć całe środowisko medyczne. Każdy lekarz, a przede wszystkim wszyscy chirurdzy- każdej specjalności. Nie po to, by przypomnieć sobie jak trudno się pracowało u schyłku PRL-u, ale dlatego, że zawód lekarza, to zawód misyjny…społeczny. Miałam tę przyjemność i nieprzyjemność kontaktu z kilkoma chirurgami, i z własnego doświadczenia wiem, że to specyficzni ludzie, mniej lub bardziej operatywni w swej dziedzinie, czasami geniusze… Usprawniający, naprawiający, a co najważniejsze, bardzo często ratujący życie. Ale czy to doskonały rzemieślnik, czy też wirtuoz, każdy z nich powinien mieć serce. Nie tylko do zawodu, ale również i do pacjenta. Zbyt często są niekontaktowi, nietaktowni…Niepokorni. POKORA to kluczowe słowo.

Film oprócz tego, że pokazuje urywek- jakże ważny- z życia znanego kardiochirurga, to również pokazuje, że medycyna jest sztuką, a lekarz choćby z instynktem geniusza, to tylko  człowiek. Z wszystkimi swoimi ambicjami i ułomnościami. I, że brak pokory często przynosi zgubne skutki. Jak w życiu…

Ja­kie jest przez­nacze­nie człowieka? Być nim. Niezależnie od wykonywanego zawodu, choć w niektórych zawodach, ile w nas jet człowieka  ma szczególne znaczenie. Warto o tym pamiętać.

Film bardzo polecam. Za scenariusz, reżyserię, grę aktorską. Ten film po prostu trzeba zobaczyć. Warto!

*******************************************

Wciąż nie mogę zrozumieć, co rządzi tym światem: przeznaczenie czy przypadek? Wychodzi rodzina na spacer- ginie. Kładzie się wieczorem spać we własnym mieszkaniu- ginie. Śmiercią nagłą, niezrozumianą, nieakceptowalną…

10 myśli na temat “Pokora…

 1. Wierzę, że w życiu nie ma przypadków. Jest Przeznaczenie. Los, Opatrzność, Bóg – COŚ, czego pojąć nie możemy, na co nie mamy wpływu. Podobnie jak DD uważanm, że nic nie dzieje się przypadkiem.
  Pozdrawiam Cię.

  Polubienie

  1. Na wiele rzeczy nie mamy wpływu, to fakt. Nic nie dzieje się przypadkiem, zawsze dzieje się po coś- ale to jest pewna filozofia życia.Wyznając ją łatwiej jest przyjąć, pogodzić się z pewnymi sytuacjami. Zrozumieć niezrozumiałe. Tyle, że nie do końca. Ja się wciąż gubię.
   Serdeczności.

   Polubienie

 2. Filmu nie oglądałam, choć wszyscy wokół polecają. Może kiedyś. Tymczasem dość sporo myślę ostatnio o byciu człowiekiem na co dzień, bo ujawnił się znów ktoś, kto mało nim jest.
  Uważam, że przypadek i przeznaczenie to tylko kwestia nazewnictwa. Ja nazywam to przypadkiem. Może dlatego, że lubię mieć świadomość, że mam na swoje życie wpływ.

  Polubienie

  1. Czasami nie jest łatwo zawsze i wszędzie, i do każdego być człowiekiem.

   Też lubię tę świadomość, choć dostrzegam na ile spraw nie mam żadnego wpływu. I wtedy rodzą się pytania…

   Polubienie

   1. Na przypadek też nie mam wpływu, wiem, ale kojarzy mi się bardziej losowo, może się wydarzyć, a nie musi, a świadomość, że tak musi być, bo tak kiedyś tam zapisano jest ciężka.
    Wiem, ale o zwyczajnych relacjach myślę, nie o ekstremalnych jakichś, kiedy sama nie wiem, jak bym zareagowała.

    Polubienie

    1. Jest ciężka.
     Ale bywa, ze przynosi ulgę, gdy człowiek szuka winy w sobie, i nie znajduje. Mówiąc sobie: widocznie tak musiało być- wywołuje akceptację na zaistniałą sytuację. Często pozorną, ale…

     Wiem, zrozumiałam:) Tak mi się napisało, bo ostatnio ekstremalne sytuacje miałam…

     Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s