Ten ślub się odbędzie…

Pośpiech jest dobry przy łapaniu pcheł, ale nie męża 😉

 
I znowu  w weekend się weselę.
Tym razem jednak ani Młoda, ani  Młody nie są po przejściach. Łączy ich dłuuuuuuga  wspólna przeszłość i perspektywa  o wiele  dłuższej przyszłości. Takiej, co cię nie opuszczę aż…
Bez żadnych wątpliwości.
Jednak coraz częściej słyszy się, że ślubu jednak nie będzie…
Tak, tak…Biała sukienka, welon, zaproszeni goście i, nagle refleksja: czy na pewno tego chcę, czy na pewno kocham właśnie tego mężczyznę?
Coraz częściej to kobiety porzucają przed ołtarzem albo prawie przed nim…
Lęk przed zobowiązaniami, utratą wolności jest silniejszy niż chęć bycia żoną i matką.  Gospodynią domową i strażniczką ogniska domowego.  Odechciewa się  szczególnie wtedy, gdy ma się w domu rodzinnym lub bliskim otoczeniu, umęczoną życiem, zależną od mężczyzny: matkę, ciotkę, babkę. Cierpiętnicę.
Strach przed odpowiedzialnością, niechęć przed kompromisem powoduje, że zamiast” tak”, mówią „nie”.
Podobno odwołanych ślubów jest kilka tysięcy rocznie.
Oczywiście motywy są różne.  Jednak   to szeroko pojęte wątpliwości przed ślubem, są  głównym motorem.  Szczególnie gdy niedoszła panna młoda   nie  ulegnie oczekiwaniom rodziny,  presji otoczenia, ani  chęci bycia z kimś za wszelką cenę, po to, by nie być samotną. Wtedy dochodzi do rozstania przed a nie do  rozwodu po. 
Bo rozwodów  jest coraz więcej. I to z powództwa kobiet.  Więcej też jest związków bez ślubu. Z wyboru kobiet.
Chyba  bezpowrotnie  minęły czasy, kiedy każda kobieta marzyła, by choć raz być księżniczką w białej sukni z welonem…
No, ale ten ślub na pewno się odbędzie 🙂  

39 myśli na temat “Ten ślub się odbędzie…

 1. WitajCzęsto związki z tzw długim przechodzeniem „wypalają” się powoli, wkrada nuda, monotonia.Miłość dla niektórych, to raczej zauroczenie, a nie trwałe uczucie na dobre i złe.Wesel się zatem, baw, a młodym niech się darzy :)Pozdrawiam 🙂

  Polubienie

  1. Kiedyś pisałam o przechodzonym narzeczeństwie…Nuda wkraść może się zawsze, problem w tym jak my sobie z nią radzimy, a tak naprawdę, czy razem chcemy sobie z nią poradzić.Myślę jednak, że nuda w związku to najmniejszy problem…Dziękuję za życzenia i pozdrawiam serdecznie 🙂

   Polubienie

 2. WitajCzęsto związki z tzw długim przechodzeniem „wypalają” się powoli, wkrada nuda, monotonia.Miłość dla niektórych, to raczej zauroczenie, a nie trwałe uczucie na dobre i złe.Wesel się zatem, baw, a młodym niech się darzy :)Pozdrawiam 🙂

  Polubienie

 3. To dobrze, że się odbędzie :))) Ja tam uważam, że lepiej rozejść się po pięciu latach konkubinatu niż po roku małżeństwa. Są takie, co jednak wolą być rozwódką niż panną, ale takie mogę tylko pozdrowić z daleka ;)))

  Polubienie

  1. Też tak uważam. W ogóle uważam, że krok w małżeństwo musi być decyzją świadomą, a nie, bo w końcu trzeba coś zalegalizować, tylko to coś nie wiadomo czy jest tylko przyzwyczajeniem, wygodą czy też miłością mimo wszystko.

   Polubienie

 4. a bo jakoś tak się porobiło, że się niczego nie naprawia tylko wyrzuca. Zauważyłaś? I tak samo z małżeństwem, prawie nikomu się nie chce reperować i ostrożnie obchodzić, żeby długo służyło. Miłego weekendu!

  Polubienie

  1. Zauważyłaś. No bo jak dostępność nowszego modelu jest pod ręką,to nic, ze niesprawdzonego w obsłudze, ale atrakcyjnego samą nowością, to i łatwiej jest wyrzucić stary niż naprawić. Szczególne gdy dbanie nie bardzo wychodzi, bo trzeba się natrudzić, a dziś raczej egoizm jest wpajany, stawianie na siebie, na własne potrzeby i nie ma miejsca na potrzeby partnera. Kompromis jest sztuką, bo tylko wtedy ma sens, gdy nikt z niego nie wychodzi poobijany. Dzięki i wzajemnie 🙂

   Polubienie

 5. O nie, ja cały czas o tym marzę :)A w ogóle, to bałam się własnie (jeszcze zanim się zaręczyliśmy), że będę miała takie wątpliwości, że nie będe pewna, czy chcę sie wiązać z Frankiem na całe życie, czy na pewno z nim chcę brac ślub.. A okazało sie, że od zeszłego roku ani razu nie miałam najmniejszej wątpliwości.

  Polubienie

  1. Margol. Ciebie to za wzór trzeba brać, wzór Panny Młodej 🙂 Serio mówię 🙂 Wątpliwości są ok, jeśli jest to stan przejściowy. Któż ich nie ma? W końcu to decyzja na całe życie, mimo furtki jaką niesie rozwód. Ale kto z góry zakłada taką traumę, jaką jest rozstanie? Nikt, kto kocha i jest swej miłości pewien. Jednak samo kochanie nie wystarczy, bo wspólne życie niesie ogrom niespodzianek, które je weryfikuje. Odpowiedzialność .Kompromis. Świadomość, ze mimo odrębności, która jest bardzo ważna, to jednak małżeństwo to tandem.Nie mam wątpliwości, że Ty to wszystko w sobie masz 🙂

   Polubienie

 6. Dopóki nie powiedzą sakramentalnego „tak” nigdy nic nie wiadomo :). 6 lat temu byłam, na ślubie co to Pan młody przy składaniu przysięgi małżeńskiej wycofał się. Mimo, że ślub nie doszedł do skutku, to był chyba najgłośniejszym w okolicy, nawet lokalne gazety rozpisywały się na ten temat :). Wesele odbyło się i było jednym z moich ulubionych, bo prezentu z oczywistych względów nie wręczałam, a zabawa była super :). Dodam, że oboje są już w związkach małżeńskich, oczywiście z innymi partnerami . Uściski 🙂

  Polubienie

  1. Teoretycznie tak 😉 a praktycznie…hmm… gdyby na ślubnym kobiercu stanęła siostra Panny Młodej, to kto wie ;)Na takim weselu jeszcze nie byłam, i raczej wolałabym nie być. Nie dlatego, że coś jest w tym niestosownego, ale to jednak ogromny stres dla takiej pary. Z drugiej strony, być świadkiem przysięgi, która brzmi fałszywie, albo jest podszyta ogromem wątpliwości, które każdym porem wychodzą z człowieka- też nie jest fajnie, to się czuje. I wtedy wesele jest, krótko mówiąc: niefajne.Ale jak widać niektórzy potrafią rozstawać się z klasą – choćby nawet przed samym ołtarzem- inaczej zabawa nie byłaby taka super 😉 No chyba, że goście byli tylko jednostronni, czyli ze strony „uciekiniera „;)Ściskam 🙂

   Polubienie

   1. Mnie oraz mojego męża, taki obrót sprawy nie zabolał mocno, ponieważ byliśmy neutralnymi gośćmi, niespokrewnieni z niedoszłą parą młodą. Natomiast emocje, które panowały podczas tak naprawdę już tylko decyzji, co dalej, bo ślubu nie będzie, były ogromne i tak naprawdę nie u dwójki najważniejszych osób na ślubie, a u najbliższych z ich strony. Na wysokości zadania stanęli w moim obiektywnym odczuciu najbardziej poszkodowani, czyli rodzice „młodej” i oni zadecydowali co dalej. Już na samej sali weselnej było w porządku. O dziwo nikt nikogo nie pobił, nikt nie zemdlał itp. ;)To był czas gdzie mieliśmy serię dziwnych ślubów nie tak dramatycznych w skutkach jak ten opisany, ale jednak np. panna młoda podczas składania przysięgi tak się śmiała, że nie była w stanie nic powiedzieć, na innym pan młody zaczął płakać :). Pozdrawiam :).

    Polubienie

 7. W sumie to smutne co napisałaś… Dlatego tak ważny jest wzorzec na jaki patrzą nasze dzieci w domu. Ja sama gdybym przypuszczała, że powtórzę los Mamy, to uciekłabym z przed ołtarza…Teraz już nie żałuję:)

  Polubienie

  1. Wzorzec na pewno jest ważny i ma wpływ na to czego sami pragniemy, a czego nie.Ma wpływ na nasze późniejsze dorosłe relacje. Ale nie tylko on nas kształtuje, nie musimy powielać losu naszych matek…mimo, że z czasem okazuje się, że najczęściej właśnie tak jest…

   Polubienie

 8. Znam to uczucie. Powiedziałam „tak”, choć powinnam zdobyć się na odwagę, głównie wobec samej siebie, i uciec. Zaoszczędziłoby to nam obojgu późniejszych chwil. A tej parze życzę najlepszego 🙂

  Polubienie

  1. W imieniu pary, ślicznie dziękuję 🙂 Odwaga, no tak, pewne rzeczy widzi się dopiero z dystansu, gdy się już coś przerobiło. Bo na początku, jeśli nawet zakradną się wątpliwości, to jest się skupionym na przekonywaniu samej siebie o słuszności danego kroku, a nie zrobieniu kroku w tył…no i przeważnie zabraknie już energii by się wycofać.

   Polubienie

   1. …i na przekonywaniu innych, że „a zobaczycie, że mi się uda”. Wiesz, na złość mamie odmrożę sobie uszy. I sobie odmroziłam, na złość jedynie sobie.

    Polubienie

 9. Przeraża mnie to, że w kluczowym momencie, kiedy ślub dopięty już niemal na ostatni guzik, musiałabym zmierzyć się z jakimiś wątpliwościami – a te pojawiają się chyba przed TYM DNIEM wszystkim, nawet najlepszym parom. Coś czuję, że nie jestem stworzona do ślubu. Nigdy o nim nie marzyłam. Życie małżeńskie to inna sprawa – znam, doceniam, dobrze się czuję, spełniam. Ale sama ceremonia… Dla mnie chyba decyzja nie do przejścia. :-)))

  Polubienie

  1. Ja nie miałam żadnych wątpliwości, co do samego Małżeństwa. Wesela nie chciałam, ale w końcu miałam i nie żałuję. A Męża mam najlepszego na świecie.

   Polubienie

 10. Brzmi jakby znajomo… Jeśli mieli okazję być ze sobą w różnych okolicznościach, to decyzja jest jak najbardziej świadoma. Wielu fajnych lat razem Im życzę!

  Polubienie

 11. ja nie wiem czy taka postawa nie świadczy bardziej o niedojrzałości kobiet, nie chcę ślubu to go nie planuję! odwoływanie w ostatniej chwili nie jest w porządku wobec drugiej strony. nikt siłą nikogo nie wlecze do ołtarza czy USC. a może chcą zamanifestować, że MOGŁYBY go wziąć.tylko po co?

  Polubienie

 12. Ten ślub się nie odbędzie. Został odwołany nie wiem z czyjej winy czy nie winy. Wysłane zaproszenie już jest nieaktualne, bo plany zostały zmienione. Ta sytuacja ma miejsce w rodzinie męża.A mnie w sumie nie dziwi nic, bo ślub kościelny to ma być w pełni świadoma i dobrowolna decyzja na całe życie bez przymusu (dziecko w drodze) czy (nie mogę bez ciebie żyć – z jednej strony), czy (naciskanie rodziny, bo tak wypada po tylu latach narzeczeństwa). Ślub kościelny jest dla najodważniejszych i najwytrwalszych, a raczej powinien być dla takich i oczywiście najbardziej wierzących w Boga. Dla innych po pewnym czasie staje się porażką i leczeniem ran. I to niestety się sprawdza, także w moim małżeństwie, choć nie mam złej woli w stosunku do męża, zaś jego obojętność i brak chęci na jakiekolwiek zmiany na lepsze przytłacza i zniechęca, by o niego dalej zabiegać.

  Polubienie

 13. Ten ślub się nie odbędzie. Został odwołany nie wiem z czyjej winy czy nie winy. Wysłane zaproszenie już jest nieaktualne, bo plany zostały zmienione. Ta sytuacja ma miejsce w rodzinie męża.A mnie w sumie nie dziwi nic, bo ślub kościelny to ma być w pełni świadoma i dobrowolna decyzja na całe życie bez przymusu (dziecko w drodze) czy (nie mogę bez ciebie żyć – z jednej strony), czy (naciskanie rodziny, bo tak wypada po tylu latach narzeczeństwa). Ślub kościelny jest dla najodważniejszych i najwytrwalszych, a raczej powinien być dla takich i oczywiście najbardziej wierzących w Boga. Dla innych po pewnym czasie staje się porażką i leczeniem ran. I to niestety się sprawdza, także w moim małżeństwie, choć nie mam złej woli w stosunku do męża, zaś jego obojętność i brak chęci na jakiekolwiek zmiany na lepsze przytłacza i zniechęca, by o niego dalej zabiegać.

  Polubienie

 14. Ten ślub się nie odbędzie. Został odwołany nie wiem z czyjej winy czy nie winy. Wysłane zaproszenie już jest nieaktualne, bo plany zostały zmienione. Ta sytuacja ma miejsce w rodzinie męża.A mnie w sumie nie dziwi nic, bo ślub kościelny to ma być w pełni świadoma i dobrowolna decyzja na całe życie bez przymusu (dziecko w drodze) czy (nie mogę bez ciebie żyć – z jednej strony), czy (naciskanie rodziny, bo tak wypada po tylu latach narzeczeństwa). Ślub kościelny jest dla najodważniejszych i najwytrwalszych, a raczej powinien być dla takich i oczywiście najbardziej wierzących w Boga. Dla innych po pewnym czasie staje się porażką i leczeniem ran. I to niestety się sprawdza, także w moim małżeństwie, choć nie mam złej woli w stosunku do męża, zaś jego obojętność i brak chęci na jakiekolwiek zmiany na lepsze przytłacza i zniechęca, by o niego dalej zabiegać.

  Polubienie

 15. Ten ślub się nie odbędzie. Został odwołany nie wiem z czyjej winy czy nie winy. Wysłane zaproszenie już jest nieaktualne, bo plany zostały zmienione. Ta sytuacja ma miejsce w rodzinie męża.A mnie w sumie nie dziwi nic, bo ślub kościelny to ma być w pełni świadoma i dobrowolna decyzja na całe życie bez przymusu (dziecko w drodze) czy (nie mogę bez ciebie żyć – z jednej strony), czy (naciskanie rodziny, bo tak wypada po tylu latach narzeczeństwa). Ślub kościelny jest dla najodważniejszych i najwytrwalszych, a raczej powinien być dla takich i oczywiście najbardziej wierzących w Boga. Dla innych po pewnym czasie staje się porażką i leczeniem ran. I to niestety się sprawdza, także w moim małżeństwie, choć nie mam złej woli w stosunku do męża, zaś jego obojętność i brak chęci na jakiekolwiek zmiany na lepsze przytłacza i zniechęca, by o niego dalej zabiegać.

  Polubienie

 16. ja nie rozumiem jednej rzeczy: jak można planować ślub z osobą wobec której nie jest się pewnym?! Znam dużo kobiet,które wypytują:fajny ten mój chłop? Wyjść za niego? Szukają potwierdzenia w opini otoczenia! Masakra. Takie są gorsze niż te co szczerze przyznają że robią to ze wzgędu na inne priorytety:lęk przed samotnością,ustawienie się czy gderającej rodziny..

  Polubienie

 17. Witaj! Obserwując współczesne związki między kobietą a mężczyzną, czasem mam takie wrażenie, że my, ludzie, przeszliśmy przez całkowitą rewolucję wartości życiowych. Wszystko traktujemy zbyt pobłażliwie, pochopnie podejmujemy decyzje, które mają wpłynąć na całe nasze życie. I przede wszystkim – tak łatwo jest nam teraz od siebie odejść, poddać się, z kochających siebie ludzi – stać się kimś całkowicie obcym. Już nawet nie chce nam się wykazać choćby najmniejszej inicjatywy żeby poprawić relacje z człowiekiem, przy którym nie tak dawno chcieliśmy się zestarzeć…Najłatwiej jest obrócić się na pięcie i ”wyjść”…No to cześć, fajnie było….Kto następny???Reasumując – powiem tak: Mamy za lekko na tym zwariowanym świecie :)…..Pozdrawiam 🙂

  Polubienie

 18. Powiem z doświadczenia , związki czy to te legelne czy to te na kartę rowerową – tak jak mój zawsze się wypalają …………….. zyję 16 lat ze swoim czortem , związek się wypalił – ale tak naprawde to od nas zależy czego w zyciu szukamy . Teraz nasz związek to spokój – wyrozumiałość wspólne troski ale została też ważna cecha szcunek za pieknie spedzone lata , za wielką miłosć – dbanie o siebie . Tym szacunkiem jest tez dalsze zycie ze sobą . Ale takie zycie sie spełania tylko przy prawdziwej miłosci , nie przy zauroczeniu i kaprysie przystojnego meza lub pieknej zony .

  Polubienie

 19. Powiem z doświadczenia , związki czy to te legelne czy to te na kartę rowerową – tak jak mój zawsze się wypalają …………….. zyję 16 lat ze swoim czortem , związek się wypalił – ale tak naprawde to od nas zależy czego w zyciu szukamy . Teraz nasz związek to spokój – wyrozumiałość wspólne troski ale została też ważna cecha szcunek za pieknie spedzone lata , za wielką miłosć – dbanie o siebie . Tym szacunkiem jest tez dalsze zycie ze sobą . Ale takie zycie sie spełania tylko przy prawdziwej miłosci , nie przy zauroczeniu i kaprysie przystojnego meza lub pieknej zony .

  Polubienie

 20. Przestańcie, też się spieszyłam i myślałam, że wystarczy założyć białą suknię i welon, żeby być szczęśliwą. Niestety to nieprawda. Mam 28 lat, poznałam mężczyznę, dałam się oswoić, był plan na przyszłość, ale … Ale okazało się, że jest alkoholikiem i masa innych rzeczy. Na dodatek jest uzależniony od rodziców – zwłaszcza emocjonalnie. Doszłam do wniosku, że to koniec, po ostatniej akcji kiedy jego ojciec szukał go po parku … Dobrze, że to zrozumiałam teraz, nie po ślubie.Teraz zanim będę chciała wziąć ślub, na pewno będę ostrożniejsza.

  Polubienie

 21. Gdyby jednak wszystkie kobiety były wyzwolonymi przedsiębiorcami o maksymalnej samodzielności … to byłby to koniec homo sapiens!Jak się okazuje, to ten gatunek podtrzymują w głównej mierze „kury domowe” – i chwała im za to. A jeśli chodzi o to: kocham – nie kocham – czy na pewno tego/tę kocham? Są jeszcze inne pytania: nie należy jednak pytać: czy ja mogę z nim/nią żyć? tylko: czy ja mogę żyć bez niej/niego?…

  Polubienie

 22. Nie raz juz slyszaalm o zwizkach z dlugm narzeczenstwem ktore szybko sie rozpadaly…ale zapewne nie jest tak w kazdym pzyoadkui mam nadzieje ze dzie uda sie skomentowac, bo wczoraj nic sie nie dalo napisac ;(;*

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s