Weźmy własne zdrowie we własne ręce…

Duch w narodzie zaginął. Mamy za to powszechny brak wiary, a raczej ogromną wiarę w to, że nie damy rady. 

Rozumiem powody podniesienia wieku emerytalnego, ale  podzielam obawy społeczeństwa z tym związane. Z prostej przyczyny, gdyż samo podniesienie wieku nie jest skuteczną reformą emerytalną. Ale to każdy wie. No może oprócz rządzących, bo jakoś nie sypią pomysłami, a co za tym idzie nowymi ustawami, które zapewnią  obywatelom zdrowie i pracę, a co za tym idzie godziwą płacę. Bo nikt nie zaprzeczy, że te dwa elementy są nieodzowne, by bezpiecznie doczekać emerytury. Satysfakcjonującej. 
Ale…
Irytuje mnie, gdy wszyscy wkoło z ludzi po sześćdziesiątce  robią zniedołężniałych, schorowanych i niezdolnych  do niczego starców. A na pewno niezdolnych do pracy. Wychodzi na to, że jesteśmy najbardziej schorowanym społeczeństwem w Europie.  Z drugiej strony trudno się dziwić, jeśli w naszym kraju trzeba 3 miesiące czekać na wizytę u specjalisty- to oczywiście jest średnia, która stawia nas w ogonie europejskich statystyk. Na dodatek jesteśmy jednym z niewielu krajów, który nie ma ustawy o zdrowiu publicznym. A  żeby mieć zdrowe społeczeństwo, muszą się znaleźć środki na profilaktykę.
Tylko ja mam takie przemyślenia, czy to wystarczy. Czy nie należy równocześnie edukować społeczeństwo, by z tej profilaktyki potrafiło korzystać. Bo nie wszystko można zwalić na system i kiepski dostęp do lekarzy. W naszym społeczeństwie jest znikoma świadomość o tym, że lepiej zapobiegać niż leczyć, lub w przypadku takich chorób jak np. nowotwory stopień zaawansowania, czyli czas wykrycia jest kluczem do całkowitego wyleczenia. Jak słyszę lub czytam, że nie badam się „bo po co”, „co ma być to będzie”, „lepiej umrzeć niż leczyć się i umierać w cierpieniu” – to się we mnie gotuje. Bo doskonale wiem, że wiele z tych osób jak w końcu zachoruje, to kurczowo trzyma się życia i robi wszystko by się wyleczyć. A to kosztuje więcej niż okresowe badania. Ostatnio w telewizji śniadaniowej był wywiad z profesorem onkologii, który ze smutkiem powiedział, że  w nowo otwartej przychodni profilaktyki nowotworowej są pustki. Nie ma kolejek. Dopóki ten stan się nie zmieni, to w centrach onkologii będzie zawsze tłok. Profilaktyka nie uchroni nikogo od choroby, ale w większości przypadkach wykryje chorobę w zarodku. Nawet jeśli trzeba będzie zastosować leczenie, to dużo oszczędniejsze. I nie chodzi tu tylko o kasę, ale o to, że będzie ono oszczędniejsze dla zdrowia. Bo nie wiem, czy każdy  zdaje  sobie sprawę, że leczenie nowotworów jest leczeniem bardzo agresywnym i często powodującym różne zdrowotne  powikłania. To również dotyczy innych przewlekłych chorób, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie. Ludzie zbyt późno idą do lekarza i to najczęściej z własnego wyboru. Bo po co robić badania, jeśli się dobrze czuję?  Tylko choćby w przypadkach nowotworów, uwidocznione objawy, które wymuszają wizytę u lekarza  dopiero się pojawiają, jak choroba jest już mocno zaawansowana.
No dobrze, pewnie zaraz podniosą się głosy, że kto ma czas, by stać w kolejkach do lekarzy. Pracujący człowiek nie ma czasu.   Dla chcącego nic trudnego. Naprawdę.
Doskonale  zdaję sobie  sprawę z niedoskonałości naszej służby zdrowia. Ale nie można nic nie robić i zwalać wszystko na przypadek. Uda się albo nie. Można wiele zrobić i może  się nie udać, ale nie można z góry tego zakładać, że tak właśnie będzie. 
No, ale łatwiej jest nic nie robić i z góry zakładać, że i tak nie starczy sił ani zdrowia, by dotrwać do wydłużonego wieku emerytalnego.
Rządzący muszą przejrzeć na oczy i wziąć się za reformę służby zdrowia, ale my sami również o to zdrowie powinniśmy zadbać.
By  dotrwać w dobrej kondycji do emerytury.
Po to, by już na tej wymarzonej emeryturze być wciąż aktywnym fizycznie i intelektualnie.
Patrząc na dzisiejszych 60-latków mam osobiste przekonanie, że jest to możliwe.
Wszak, statystyki nie kłamią- wydłuża nam się życie. Więc dlaczego już dziś nie zadbać o to, by samemu być przyczyną rosnących  statystyk.
Na przekór naszej służbie zdrowia 😉
Pokażmy, że duch w narodzie  jednak nie zaginął 😉
 
Medycyna   w szybkim tempie się rozwija, gdy w końcu w parze wraz jej rozwojem będzie szła dostępność do lekarzy, badań, leków, i nasza świadomość dbania o zdrowie- to praca w wieku 67 lat będzie dla większości  przyjemnością, a nie przymusem.

35 myśli na temat “Weźmy własne zdrowie we własne ręce…

 1. No tak, ale żeby móc się leczyć (nie u prywatnego lekarza), trzeba być ubezpieczonym. Żeby mieć ubezpieczenie, trzeba mieć pracę nie na umowę śmieciową – pomijam bycie studentem, uczniem itp. co oznacza ubezpieczenie samo przez się. Żeby mieć emeryturę, trzeba opłacać składki = mieć pracę (z dobrą umową). Koło się zamyka, dziś mnóstwo ludzi ma umowę-zlecenie, umowę o dzieło, a jeśli już ma etat, to za groszowe pieniądze. I jak tu myśleć o emeryturze?

  Polubienie

  1. Dokładnie, dlatego wspomniałam o pracy i zdrowiu jako podstawowych czynnikach by tę emeryturę po prostu sobie wypracować. To jest bezsprzeczne. Mnie tylko coraz częściej irytują głosy, ze osoby po 60.roku życia, to do niczego już się nie nadają. A na pewno nie do pracy. Owszem, rodzaj pracy ma ogromne znaczenie. Dlatego ja oczekuję by reformą emerytalną nie było tylko wydłużenie wieku, które jest jak najbardziej uzasadnione, ale…no właśnie za tym powinna iść reforma służby zdrowia, usprawnienia dla pracodawców( mniejsze obciążenia) tak by mogli tworzyć więcej stanowisk pracy, jak również inne osłonowe ustawy… I jeszcze jedno, warto posłuchać Pawlaka i wziąć sprawy w swoje ręce, a nie liczyć tylko na państwo 😉

   Polubienie

 2. Profilaktyka jak najbardziej bo jest niezwykle ważna.Lekceważenie profilaktyki nie wzięło się znikąd. Lekceważyli ją sami lekarze a przejęli to pacjenci. Teraz ta postawa się zmienia. Praca do 67 roku życia owszem, dlaczego nie? Tyle tylko, że tej pracy dla 50+ nie ma.Kto zatrudni 57 letnią kobietę nawet jak chce pracować? Zależy to także od rodzaju pracy. Nie wyobrażam sobie ciężkiej fizycznej pracy w tym wieku. Co innego praca biurowa czy naukowa. tam perspektywy są o wiele lepsze. Pozdrawiam serdecznie Roksanno

  Polubienie

  1. Lekceważyli lekarze ( i wciąż to jeszcze robią ) to prawda, bo funkcjonowało przekonanie, że do lekarza dopiero jak się człowiek na nogach już słania. Zgadzam się z Tobą Haniu, choć nie tak do samego końca , bo są co zatrudnią, są tacy co nie wypuszczą dobrego pracownika. Problem jest taki, że im większą osłonę socjalną ma pracownik ( wszelkie odprawy, niemożność zwolnienia nawet gdy jest uzasadniona redukcja etatów) tym bardziej pracodawca częściej pozbywa się takich z dłuższym stażem. Kij ma zawsze dwa końce. Ale zgadzam się co do charakteru i stażu pracy, tu powinny być jakieś uregulowania. Serdeczności 🙂

   Polubienie

 3. Hmmm, faktycznie żyjemy dłużej… Jednak zaobserwowałam zjawisko, o którym się prawie nie mówi, że co pokolenie to jest słabsze i kondycyjnie, i zdrowotnie.

  Polubienie

   1. Moim zdaniem, my właśnie żyjemy zbyt higienicznie. Im bardziej sterylne warunki, tym słabsza kondycja organizmu, który nie wie jak walczyć z bakteriami i wirusami. Wszystko musi być w równowadze, nie można przesadzać ani w jedną, ani w drugą stronę. A jesli chodzi o chorowanie…Wizyta u lekarza kończy się przeważnie przepisaniem antybiotyku, chociaż większa częśc chorób to choroby wirusowe i organizm sam musi sobie z nimi poradzić. Pozdrawiam!Nataliana

    Polubienie

    1. Przesada nigdy nie jest zdrowa 😉 Niehigieniczny tryb życia to dla mnie: za mało snu, odpoczynku, sportu, a za dużo pracy, stresu, oraz niezdrowego jedzenia i wszelkich używek.Pozdrawiam 🙂

     Polubienie

 4. hellou:) Roksannko -każdy kij ma dwa końce:) owszem..wielu nie bada się bo woli żyć w niewiedzy, ale…dam prosty przykład..mojej znajomej zmarli rodzice w odstępie 3 miesięcy na nowotwory-zostały dwie córki i dzieci jednej z nich…znajoma chciała przebadać siebie, siostrę i jej dzieciaki w tym kierunku aby w razie co zapobiec..i co usłyszała? owszem..za pieniądze tak bo nie ma podstaw…no wiesz..za pieniądze to rzadko kogo stać na tak drogie badania..moi rodzice mają choroby przewlekłe..mi przez przypadek udało ich się zgłosić do programu badawczego i zostali przebadani od stóp do głów..od rejonowego lekarza na wiele badań nie mogą się doprosić skierowań..i tak mogę mnożyć przykład za przykładem..i uważam, że dostęp do profilaktyki w tym kraju jest b. utrudniony, dodając do tego zwykły ludzki strach..mamy co mamy.. i jak słyszę w tv,ze profilaktyka jest taka ważna-nóż w kieszeni mi się otwiera..bo najprościej zwalić odpowiedzialność na pacjentów..pozdrawiam 🙂

  Polubienie

  1. :)Tygłysico Moja Miła – ja to wszystko wiem, ba! nawet na własnej skórze przeszłam.Też usłyszałam, że nie ma podstaw, by po 4 lata wylądować ze skorupiakiem na stole operacyjnym. Badałam się prywatnie, a i tak…Potem już opieka genetyczna i profilaktyczna, i znowu kolejny skorupiak. Oba mocno zaawansowane. Ale gdybym się obraziła na służbę zdrowia to już dawno by mnie na tym świecie nie było. Od 1999 roku się z tym borykam, zdążyłam wychować dzieci, prawie wykształcić ( Misiek jeszcze studiuje) doczekać się Wnuka, być dwa razy na rocznych rentach, a pomiędzy nimi normalnie pracować i odprowadzać składki. Teraz laseruję, ale składki dalej płacę choć już zaczynam sie buntować. I niejednokrotnie pisałam na blogu jak ta profilaktyka w naszym kraju wygląda. Na konkretnych przykładach. Wiem i doświadczam, jednak napisałam to co powyżej ( w poście) i nie cofnę tego, bo tak uważam. Trzeba dostosować się do warunków jakie mamy, mimo przekleństw cisnących się na ustach 😉 Bo grzech zaniechania jest ciężkim grzechem i brzemienny w skutkach. Owszem genetyczne badania nie są tanie, ale już nie takie drogie jak 10 lat temu i jeśli ktoś ma podstawy, a lekarz go zbywa, to warto w siebie zainwestować, bo to będą najlepiej zainwestowane pieniądze 🙂 A przecież profilaktyka, to nie co roku badani specjalistyczne z górnej półki, ale te podstawowe, jak krew, ciśnienie, cytologia, mammografia, itp…Uściski 🙂

   Polubienie

 5. Jednym słowem masło maślane – dopóki nie będziemy mieli dobrej pracy za dobre pieniądze, możemy sobie pracować nawet do 80-tki, a i tak będziemy cierpieć z powodu braku pieniędzy.

  Polubienie

  1. Dokładnie. I tu jest pole do popisu dla rządzących i to dość szerokie. Przede wszystkim by ta praca była dla każdego kto chce pracować. Wydłużenie wieku automatycznie powiększy portfel emerytalny pod warunkiem, że dana osoba nie będzie czekać w zawieszeniu tylko pracować. Za przyzwoite pieniądze. Dlatego sama gadka o wieku wkurza tak wielu, nawet tych co dobrze wiedzą, że jest to nieuniknione.

   Polubienie

   1. Rządzących aktualnych? Tych rządzących. Roksanno, nie bądźmy naiwni. Dopóki takich mamy rządzących, będzie tak, jak jest albo tylko coraz gorzej.

    Polubienie

    1. Tylko od aktualnych można cokolwiek wymagać. Niestety i ja mam ograniczone, a właściwie w ogóle już nie mam zaufania, mimo, że wciąż naiwnie liczę, ze się może mylę.Że się w końcu obudzą…i do roboty wezmą. Jeszcze gorzej?…no tak, zawsze może być gorzej…

     Polubienie

 6. Zacznę może od tego, że u mnie obecnie występuje kwadratura koła: bo pracować poza szkołą nie chcę, ale i w szkole na chwilę obecną nie chcę. Gdybym dostała jakąś premię sowitą, zrobiłabym sobie roczne wakacje na Bora Bora i kwestia wypalenia zawodowego przeszłaby jak ręką odjął. Póki co jednak mogę skorzystać z urlopu zdrowotnego, ale… ale jak sobie pomyślę, że mam go załatwiać, to jakby zdrowieję. Albo rozchorowuję się, co na jedno wychodzi, bo latać za urlopem mi się nie chce. Strach pomyśleć, co ze mną będzie za te trzydzieści lat.Tak sobie teraz pomyślałam, że może ludzie się boją, że coś im wykryją, a wtedy trafi się do tego zatłoczonego centrum zdrowia i nadzieja na wyleczenie pójdzie na spacer. Oczywiście, to złe myślenie, ale kolejki do zdrowia przerażają…

  Polubienie

  1. Jedni się boją, drudzy bagatelizują, a jeszcze inni nie mają czasu. Ale pewnie każdy powód jest podszyty strachem, który logiką się nie rządzi. Ja ten strach często widziałam, ale i sama go w sobie oswajałam, choć raczej dotyczył to wyników. Bo przecież nie każda dolegliwość czy wynik odbiegający od normy prowadzi do zachorowania gdy w porę zareagujemy. A niebadanie się latami może mieć swoje tragiczne konsekwencje. A my wciąż hołdujemy temu, ze niewiedza jest milsza od wiedzy. I zdajemy się na los, który i tak często nam płata figle. A kolejki faktycznie w tym myśleniu pomagają…ech..Ja się wcale nie dziwię, że zdrowiejesz na samą myśl załatwiania sobie urlopu zdrowotnego…W tym kraju, żeby cokolwiek sprawnie załatwić to wiąże się z cudem. Ale…gdy mus, to mus i może warto?A co do emerytur, rząd robi błąd, ze tylko i wyłącznie mówi o wydłużeniu wieku i nic poza tym. A przecież powinna być możliwość wyboru wcześniejszej emerytury, oczywiście procentowo mniejszej. I to niekoniecznie tylko z powodów zdrowotnych, których ZUS nie dostrzega, ale z różnych innych życiowych.

   Polubienie

 7. Widzę, że to już poruszone w komentarzach, ale dodam od siebie że praktycznie całą najbliższą rodzinę mojego męża „wymiotło” w kilka miesięcy, jak najbardziej uczęszczali do lekarza i kiedy choroba była rozprzestrzeniona na całym organizmie, wtedy podjęto działania by przedłużyć życie…albo raczej cierpienie. Absolutnie żadnych działań wcześniej, wszystko było ok. Natomiast już po tych przykrych wydarzeniach, u siostry męża faktycznie bardzo szybko wykryli nowotwór i szybko zajęli się nią. Także nie ma jednoznaczności. Jednym lekarzom się chce pomagać, innym już nie. Pozdrawiam :).

  Polubienie

  1. Wiem, kiedyś pisałam, ze spotykając chorych na łózkach szpitalnych okazywało się, ze 80% to zaniedbania lekarzy, którzy nie dostrzegli w porę choroby. I to jest przerażające. Ale to nie znaczy, ze my sami, choć wiedząc jak jest trudno skazujemy się na chorobę i często na niewyleczenie się z niej. Nie zawsze da się uniknąć. Ja jestem tego przykładem. Ale też nie mam sobie nic do zarzucenia. Bo za hasłem profilaktyka muszą iść czyny. Z dwóch stron. Pacjent i lekarz. Ja wiem, że pieniądze,a właściwie ich brak, po obu stronach często wiąże ręce. ale… Rok ma 12 miesięcy i podstawowe badania rozłożone w czasie i zapisane w kalendarzu, robione nawet prywatnie, to naprawdę aż tak nie uszczuplą budżetu, ani nie zajmą tyle czasu. Ale rozumiem niechęć. Wiesz 3,5 roku siedziałam kilka godzin czekając na takie badanie, które robiłam po 10 miesiącach, to już był 9 rok od zachorowania. Byłam umówiona na pożegnanie koleżanki, która wracała do domu na antypodach i znowu kilka lat miałyśmy się nie widzieć. A tu czekam i czekam, wiesz, ze przyszła mi myśl, że zrezygnuję i ustalę inny termin? Coś mnie powstrzymało, a po tygodniu byłam już na stole operacyjnym. Tak sobie myślę, ze musimy zmienić podejście i mieć świadomość, że od nas samych, naszych działań zależy jaki ten nasz los będzie. I w jaki sposób zagospodarujemy to co nam przyniesie.Pozdrawiam 🙂

   Polubienie

   1. Temat rzeka, wszystkie przypadki podobne, a jednak bardzo różne od siebie. Brat męża miał białaczkę (19 lat gdy umarł) i paradoksalnie i pieniądze były na przeszczep szpiku i nawet ustalony termin (w Niemczech), natomiast już organizm nie pozwolił na przeprowadzenie przeszczepu, wszystko działo się w około rok i to jest właśnie problem bagatelizowania przez lekarzy młodych ludzi, bo młody ma się równać zdrowy. Wszystkie objawy były diagnozowane, jako okres dojrzewania, gdy już było bardzo źle wtedy wykryto chorobę. Ojciec męża był leczony na wrzody na żołądku, gdy wykryto chorobę nawet nie kwalifikował się do operacji, tzn.był rozcięty ale nie było już co operować… Tych przypadków w naszej rodzinie jest niestety więcej. Jak najbardziej zgadzam się, że trzeba chodzić do lekarzy i co najważniejsze walczyć o swoje i nie poddawać się, gdy właśnie ma się wątpliwości powinno się, albo zmienić lekarza. albo żądać ponownego przeprowadzenia badań. Mój teść właśnie miał te wątpliwości, ale stwierdził, że skoro lekarz postawił taką diagnozę, to tak ma być…Także chodzić do lekarzy, ale być do tego bardzo czujnym.

    Polubienie

    1. Święte słowa! Ja to samo mówię! Czasami sie nie uda, bo każdy z nas to inny przypadek, ale warto zrobić wszystko by jednak uciec przed chorobą, albo dać sobie szansę na wyzdrowienie. Ograniczone zaufanie, szczególnie gdy dolegliwości nie mijają., A nowotwory to zdradliwe bestie, ujawniają sie gdy już są mocno zaawansowane.Pozdrawiam.

     Polubienie

 8. Roksi ja mam ponad sześćdziesiąt lat i nadal pracuje , ale wiem jak wielu ludzi nie ma siły by pracować , szczególnie Ci którzy ciężko pracują fizycznie.Jeśli ktoś ma ochotę i prace może pracować dopóki jest sprawny.Pozdrawiam serdecznie

  Polubienie

 9. To, że unikamy lekarzy dopóki coś się nie „wykluje”, to jedno. To, że mamy pietra, bo a nuż widelec… To, że w kolejce trzeba swoje odczekać, a choroba pojęcia czasu nie zna… To – tak to wygląda. Jeżeli chodzi o wiek emerytalny… Ja mogłabym nawet do śmierci pracować, pod warunkiem, że robiłabym coś, co kocham. W innym wypadku – jakoś tego nie widzę. Pozdrawiam 🙂

  Polubienie

  1. No taki własnie mamy obraz. I tu pies pogrzebany, ze większość ludzi pracuje tylko i wyłącznie bo musi dla kasy…bez pasji, bez zaangażowania…a nawet jeśli było ono na początku to się szybko wypala…Serdeczności 🙂

   Polubienie

 10. Słuchaj! Ja chcę mieć wybór. Jeżeli będę miała siły pracować z małymi dziećmi, to będę pracować. A jeżeli nie, to chciałabym móc odejśc na emeryturę i zająć się tym,na co nie mam teraz czasu. Czuję się oszukana i okradziona. Mnie każą zaciskać pasa a sobie wypłacają premie o niewyobrażalnej dla mnie wielkości. Wyczytałam,że ani Kopacz za reformę refundacyjną otrzymała 800 tys zł premi. Ciekawa jestem, ile otrzymała p. Hall za reformę ( pożal się boże) oświatową.

  Polubienie

  1. Owszem, powinnaś mieć wybór, dlatego samo wydłużenie wieku jest nie do przyjęcia. Powinna być możliwość pójścia na wcześniejszą emeryturę za odpowiednio procentowo niższe uposażenie.DD przez lata nie raz byliśmy oszukiwani, a każda władza zawsze ma się dobrze. Problem polega na tym, ze wszyscy mają postawę roszczeniową, a nie widzą tego, że zmiany musza nastąpić, bo inaczej wszystko się posypie. Inna sprawa czyja to wina, przecież nie szarego obywatela, którego kroi się na każdym kroku…No cóż, za błędy płacą wszyscy…

   Polubienie

  1. Gdyby tylko zdrowie pozwoliło…Wiesz, ja mam w rodzinie pasjonatów pracy, więc przykład idzie z góry ;)Ale zbyt dobrze też znam tę rzeczywistość i wiem, ze mogli by nieliczni, a jeszcze mniej by chciało…

   Polubienie

 11. żeby coś było przyjemnością nie może być przymusem ale kwestią wyboru raczej . Osobiście uważam ,że nie chodzi o to by uszczęśliwić obywateli możliwością bycia aktywnym do śmierci … chodzi o to by jak najwięcej ludzi zwyczajnie nie doczekało emerytury …a tym samym by odciążyć państwo . Przy takim rynku pracy jaki mamy ciekawa jestem gdzie niby tak ci wszyscy chętni do pracy będą zatrudniani …toż to fikcja już na starcie .

  Polubienie

  1. Tyle, że praca dla większości jest w pewnym sensie przymusem w każdym czasie…Bo trzeba zarabiać by przeżyć… Tak naprawdę niewielu jest pasjonatów swojej pracy…I nie w wieku jest problem, ale właśnie w pracy, jej charakterze, braku satysfakcji choćby tylko finansowej. I w zdrowiu…Tak, teraz jest fikcją, ale nie wiemy co będzie za 20 -30 lat kiedy to wszyscy już będą odchodzić w wieku 67 na emeryturę.Zgadzam się jednak, ze obywatel powinien mieć wybór. Przejść wcześniej, ale adekwatnie dostać wtedy mniej…Pozdrawiam 🙂

   Polubienie

 12. Co do zdrowia obywateli to niewiedza jest straszna. Z tego co wiem to wiele osób odrzuca propozycje bezpłatnych badań. To po prostu trzeba zmienić mentalność, bez tego ani rusz. Co do pracy, no to cóż. Państwo samo z siebie pracy nie może dać (bo niby jak).

  Polubienie

  1. Odrzuca świadomie, bo ich świadomość jak ważna jest profilaktyka nie istnieje…Mentalność , oj tak! zmiana by sie przydała w wielu kwestiach. W podejściu do pracy również. Zbyt długo żyliśmy w kraju w którym praca i płaca zawsze była niezależnie czy się leżało czy pracowało. To pokutuje tym, że brak odwagi by wziąć sprawy w swoje ręce. Z drugiej strony państwo również powinno dołożyć swoje by bezrobocie było jak namniejsze.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s